Koszty utrzymania domu w Polsce to stały element codziennych wydatków, których nie sposób uniknąć. Na to, jak dużo będziemy musieli zapłacić za utrzymanie domu wpływ ma wiele indywidualnych czynników, które zależne są od naszego trybu życia, jak również rejonu, w którym mieszkamy. Które koszty utrzymania domu są zatem najwyższe? Jaki sprzęt domowy się najczęściej psuje? Jak prezentują się stawki za serwis sprzętu w różnych częściach Polski? O tym wszystkim opowiemy w naszym dzisiejszym artykule.

 

Koszty utrzymania domu - na co wydajemy najwięcej?

 

Koszty utrzymania domu – na co wydajemy najwięcej?

Jeżeli myśleliście, że największym Waszym wydatkiem będzie sama budowa domu, to niestety, ale musimy Was zmartwić – codzienne utrzymanie domu to prawdziwa studnia bez dna! Musimy nieustannie pamiętać o tym, by zapłacić za ogrzewanie, wodę, odprowadzanie śmieci, czy też wywóz śmieci. Do tego dochodzi wyposażenie wnętrz, ubezpieczenie domu, Internet, telewizja, podatki. To wszystko generuje tak duże koszty, że czasem przychodzi nam na myśl: „A czy nie lepiej było nam kupić mieszkanie?”.

Całkowity koszt utrzymania domu jednorodzinnego zależny jest od kilku podstawowych czynników: metrażu, stanu technicznego, poziomu termoizolacji, jak również rozmiaru działki, na której postawiony jest dom. Analizując zatem poniższe czynniki bierzemy pod uwagę ocieplony dom średniej wielkości, o metrażu ok 120 m2, zamieszkany przez czteroosobową rodzinę, na działce 8-12 arów.

 

Ogrzewanie

Ogrzewanie to najistotniejszy czynnik wpływający na całkowity koszt utrzymania domu jednorodzinnego. Wśród najpopularniejszych paliw opałowych, które możemy wykorzystać w naszym domu są przede wszystkim: gaz ziemny, węgiel kamienny oraz olej opałowy. Wysokość opłat za ogrzewanie jest zależna od metrażu domu oraz stopnia jego termoizolacji. Jeżeli za standard energetyczny przyjmiemy stawkę 90 kWh/m2/rok, to:

  • Gaz ziemny – ostateczny koszt zależny jest przede wszystkim od rodzaju kotła – te starsze charakteryzuje niska efektywność grzewcza. Roczny koszt ogrzania domu wyniesie zatem 3 000-4 500 zł.
  • Olej opałowy – wykorzystując kocioł niskotemperaturowy musimy liczyć się z rachunkiem na poziomie 3 500-5 500 zł. Decydując się na kocioł kondensacyjny zmniejszymy nasze wydatki do poziomu około 3 000 – 5 000 zł.
  • Węgiel kamienny – jest to najtańsze rozwiązanie, które kosztować nas będzie około 1 500 – 2 500 zł.

 

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.)

Jest to kolejny równie ważny koszt utrzymania tradycyjnego domu jednorodzinnego. Pod uwagę bierzemy średnie dobowe zapotrzebowanie na c.w.u. 60 l, przez czteroosobową rodzinę z dwójką dzieci. Roczne wydatki związane z c.w.u. plasują się na poziomie:

  • Energia elektryczna: 1 700 zł,
  • Olej opałowy: 1 400 zł,
  • Gaz ziemny: 800 zł,
  • Węgiel kamienny: 700 zł.

 

Prąd

Mieszkając w domu jednorodzinnym płacimy miesięcznie średnio 150-250 zł za energię elektryczną. Koszt ten może wzrosnąć jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe oświetlenie na zewnątrz lub wyposażymy nasz dom w dużą ilość urządzeń elektrycznych.

 

Wywóz śmieci

Kolejnym ważnym kosztem utrzymania domu jest opłata za wywóz śmieci, której kwota uzależniona jest od ustaleń w danym mieście. Średnio jednak ta kwota prezentuje się na poziomie około 10 zł/osobę, czyli w naszym przypadku 40 zł miesięcznie.

 

Woda i ścieki

Jeżeli nasz dom posiada przyłącze do sieci wodociągowej, to koszt za wodę oraz ścieki wynosi około 100-150 zł w przypadku czteroosobowej rodziny. Od takiej kwoty jak zawsze mogą pojawić się wyjątki, np. sezon wakacyjny, kiedy podlewamy nasz ogród każdego dnia.

 

Utrzymanie posesji

Mieszkając w domu jednorodzinnym musimy pamiętać także o tym, że utrzymanie domu to nie tylko wnętrza, ale także to, co mamy na zewnątrz. Nasze podwórko i ogród wymagają nieustannego dbania o nie, dlatego też ponosimy dodatkowe wydatki na zakup narzędzi ogrodowych, kosiarek, roślin ozdobnych, jak również środków do ich pielęgnacji. Uśredniając, koszt ten nie jest zbyt wysoki – określić go możemy na poziomie około 50-100 zł miesięcznie.

 

Podatek od nieruchomości

Podobnie jak w przypadku nabycia mieszkania, również mieszkając w domu jednorodzinnym jesteśmy zmuszeni odprowadzać do gminy podatek od nieruchomości, którego wysokość zależna jest – tak jak w kwestii wywozu śmieci – od ustaleń lokalnych, a dodatkowo od rodzaju gruntu. Za budynek mieszkalny płacimy maksymalnie 0,65 zł/m2, natomiast za działkę budowlaną 0,41 zł/m2.

 

Telefon, Internet, telewizja

Media to udogodnienia, z których korzysta każdy przeciętny Polak, bez względu na to, czy mieszka w domu jednorodzinnym, czy też w mieszkaniu. Ciężko nam zrezygnować z bycia w stałym kontakcie ze światem poprzez łącza telefoniczne, telewizyjne lub internetowe. W związku z tym, do całkowitego kosztu utrzymania domu należy doliczyć dodatkowy koszt na poziomie około 100-200 zł miesięcznie.

 

Wystrój wnętrz

Meble, dekoracja wnętrz, akcesoria do kuchni, czy też dodatki łazienkowe - to wszystko znacząco podnosi wysokość kosztów utrzymania naszego domu. Pragniemy otaczać się tym, co piękne, dlatego w ogólnym zestawieniu wydatków ponoszonych na utrzymanie domu musimy pamiętać także o dodatkowej kwocie na dekoracje.

 

Remont

Koszt utrzymania domu to nie tylko to, za co płacimy na co dzień, ale także te czynniki, które pojawiają się znacznie rzadziej, czyli między innymi remonty. Każdy budynek mieszkalny wymaga nieustannego odświeżania oraz drobnych prac remontowych – w łazience, kuchni, salonie, sypialni, gabinecie lub pracowni. Ciężko jednoznacznie określić wysokość tego typu wydatków, wszystko jest bowiem zależne od metrażu naszego domu, jego stanu technicznego, jak również wyceny ekip remontowych.

 

Przedstawiliśmy pokrótce najważniejsze czynniki wpływające na całkowity koszt utrzymania domu jednorodzinnego w Polsce. Ostatnim aspektem, który musimy poruszyć są naprawy sprzętów zainstalowanych w naszym domu. Wszelkiego rodzaju awarie, usterki to niemal chleb powszedni dla każdego z nas. Czasem wymagają od nas niewielkiego nakładu czasowego i finansowego, a czasem jedynym wyjściem jest zakup nowego sprzętu. Co zatem psuje się najczęściej w naszych domach?

 

Remonty, naprawy, usterki w domu jednorodzinnym

 

Awarie w domu jednorodzinnym

Sprzętami o największej tendencji do psucia są przede wszystkim te urządzenia, które używamy na co dzień, czyli pralki, lodówki, jak również sprzęt RTV. Każdy z nich objęty jest określonym czasem gwarancji, podczas którego możemy skorzystać z bezpłatnej naprawy usterek. Problem pojawia się jednak w sytuacji, w której okres gwarancyjny mija. Wówczas musimy korzystać z usług kogoś, kto zna się na tego typu urządzeniach.

O wiele poważniej robi się wtedy, gdy mamy do czynienia z awarią instalacji gazowej lub wodociągowej. Na szczęście usterki te pojawiają się zdecydowanie rzadziej, jednak mimo wszystko musimy pamiętać o bezpieczeństwie i instalowaniu tylko takich urządzeń, które nie zrobią nam niespodziewanego „psikusa”.

 

Gdzie zapłacimy najwięcej za serwis?

Jak już wspomnieliśmy, awarie przytrafić mogą się każdemu – bez względu na to, czy mieszka się w domu jednorodzinnym, czy też w mieszkaniu, jak również bez względu na miejsce naszego zamieszkania. Zwykło się jednak uważać, że duże miasta generują największe koszty utrzymania domu, w związku z tym musimy liczyć się z tym, że zamawiając serwis naszego sprzętu w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, czy też Gdańsku zapłacimy zdecydowanie więcej w porównaniu do mniejszych miejscowości.

Nawiązując do naszego artykułu o kosztach życia w różnych częściach Polski, zauważamy, że również koszt serwisu jest najwyższy w centrum Polski (przede wszystkim Mazowsze) i na zachodzie (Śląsk, Wielkopoolska, Małopolska), natomiast najniższy na północy (Warmia i Mazury) oraz południu (Podkarpacie).

 

Koszt utrzymania domu - podsumowanie

 

Podsumowując, całkowity koszt utrzymania domu jednorodzinnego zależny jest od wielu czynników, a przede wszystkim od wielkości samego domu oraz działki, na której jest postawiony. Kolejnym aspektem jest nasze indywidualne zużycie mediów. Czy warto zatem budować dom i wiązać z nim swoją przyszłość? Oczywiście! Zanim jednak rozpoczniemy prace związane ze stawianiem domu, warto zapoznać się z naszym artykułem na temat najczęstszych błędów popełnianych podczas budowy domu.

 


 A jak wyglądają koszty utrzymania domu u Was? Co najbardziej pochłania Wasz budżet domowy? Zapraszamy do dyskusji!