Własne cztery kąty to marzenie każdego z nas. Jedni marzą o tym, by zamieszkać w niedużym domku za miastem, inni cenią sobie życie w przestronnym mieszkaniu położonym w centrum miasta. Dla jednych i drugich celem nadrzędnym jest posiadanie takiej przestrzeni, w której będą mogli czuć się komfortowo i swobodnie.

Jak zawsze jednak diabeł tkwi w szczegółach – nie każdego niestety stać na to, by móc cieszyć się luksusem życia we własnym domu lub mieszkaniu. Analizując sytuację w dużych miastach zauważamy że ceny mieszkań są zupełnie nieproporcjonalne w stosunku do poziomu wynagrodzeń osób w nich żyjących.

 

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie?

Ciekawym zjawiskiem zauważalnym już od wielu lat jest fakt, iż  paradoksalnie łatwiej jest kupić mieszkanie w tych miastach, w których zarobki mieszkańców są niższe. Jak zauważyli analitycy Expandera, różnice w cenach mieszkań prezentują się znacznie wyżej w stosunku do poziomu wynagrodzeń.

Jeżeli zatem zależy nam na jak najszybszym zakupie mieszkania, bez ponoszenia przerażająco wysokich kosztów, powinniśmy zastanowić się nad zamieszkaniem w takich miastach jak Łódź, Szczecin i Kielce. Zupełnie odwrotnie sytuacja prezentuje siew największych polskich aglomeracjach – Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Ceny mieszkań i wynagrodzenia - porównanie w miastach w Polsce

Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/ceny-mieszkan-w-polsce-analiza/tgbfr8t

 

By lepiej przybliżyć sytuację na rynku nieruchomości, warto zwrócić uwagę nie tylko na ceny mieszkań, ale także na dochody mieszkańców. W ten sposób zauważamy, że największe oszczędności jesteśmy w stanie zgromadzić mieszkając w Warszawie – tam zarobimy najwięcej. Niestety, jest to zaledwie mniej więcej jedna trzecia tego, co będziemy musieli przeznaczyć na zakup mieszkania.

Z drugiej strony, mieszkając w Łodzi lub Szczecinie, zaoszczędzimy o wiele mniej, jednak ta kwota może wystarczyć nam nawet na połowę wartości wymarzonego mieszkania.

 

Mieszkanie pod inwestycję – jakie wybrać?

Nie zawsze decyzja o kupnie mieszkania wiąże się z tym, że zamierzamy w nim spędzić całe nasze życie. Coraz częściej krok ten uznawany jest za doskonałą inwestycję, która może nam przynieść comiesięczne zyski. Zjawisko to jest coraz częściej zauważane w ostatnich latach, szczególnie z uwagi na fakt rekordowo niskiego poziomu stóp procentowych. Co więcej, dzięki możliwości wynajmu mieszkania jesteśmy w stanie zarobić około 4-10% w skali całego roku.

Warto zatem przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na atrakcyjność danego mieszkania pod inwestycję. Najważniejszymi aspektami są z pewnością: miasto, lokalizacja, powierzchnia mieszkania, kwota zakupu, jak również forma wynajmu.

Mieszkanie pod inwestycję - opłacalne?

 

Miasto

Najbardziej opłaca się wynająć mieszkanie w dużym mieście, takim jak Warszawa, Kraków lub Wrocław. Ceny mieszkań w tych miastach są proporcjonalne do stawki czynszu, dzięki czemu możemy spodziewać się naprawdę dobrej stopy zwrotu z wynajmu. Ponadto, są to miasta typowo akademickie, dlatego też największe zainteresowanie znajdziemy ze strony studentów.

 

Lokalizacja

To, czy mieszkanie pod inwestycję jest dla potencjalnego wynajmującego interesujące, zależne jest przede wszystkim od jego lokalizacji – bliskości sklepów, uczelni,  komunikacji miejskiej. Aspekty te wpływają nie tylko na atrakcyjność mieszkania, ale także mają wpływ na wysokość czynszu.

 

Powierzchnia mieszkania

Największym zainteresowaniem wynajmujących cieszą się nieduże mieszkania – kawalerki lub małe, dwupokojowe mieszkania. Nie kosztują one zbyt dużo, a także pozwalają na dobre stopy zwrotu.

 

Kwota zakupu

Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z wynajmowaniem, warto na początek skupić się na zakupie tańszego mieszkania, najlepiej tego z rynku wtórnego – nadającego się do remontu, bądź wykończonego i gotowego do wynajęcia.

 

Forma wynajmu

Właściciele mieszkań pod wynajmem najczęściej rozważają wynajem długoterminowy, przynoszący stały zysk i nie wymagający zbyt dużych nakładów pracy. Z drugiej strony, wynajem krótkoterminowy sprawdza się przede wszystkim w miastach turystycznych, jak również w tych, w których ulokowane są ośrodki gospodarcze i biznesowe.

 

Zakup mieszkania - inwestycja czy własne cztery kąty?

 

 

Wynajem czy zakup mieszkania na własny użytek – co Waszym zdaniem jest bardziej opłacalne? Zapraszamy do dyskusji!