Piec do sauny wewnętrznej to najważniejszy element sauny, pozwalający na sprawne rozgrzanie pomieszczenia do odpowiednio wysokiej temperatury, idealnej do relaksu i wypoczynku w prywatnym SPA. Czy wiedziałeś jednak o tym, że współczesny rynek oferuje wiele różnego rodzaju pieców do sauny, zróżnicowanych ze względu na rodzaj naszego sprzętu, oferowanej mocy oraz ceny? Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru najlepszego pieca do naszej sauny?

 

sauna wewnętrzna - piece do sauny

 

Piec do sauny wewnętrznej – co oferuje nam rynek?

Nie od dziś wiadomo, że kolebką istnienia saun wewnętrznych jest Skandynawia. To właśnie tam po raz pierwszy wykorzystywano sauny opalane poprzez piece na drewno. Obecnie, wybierać możemy spośród nowocześniejszych wersji saun: mokrej, suchej oraz parowo-ziołowej. W każdym z rodzajów ustalić należy odpowiedni poziom temperatury oraz wilgotności, tak by suma wynosiła 110. W związku z tym zalecana suma temperatury (°C) oraz wilgotności (%) powinno wynosić:

 • sauna mokra – temperatura 70-90 °C oraz wilgotność 25-40%,
 • sauna sucha – temperatura 90-110°C oraz wilgotność 10%,
 • sauna parowo-ziołowa – temperatura 45-65°C oraz wilgotność 40-65%.

 

Piec do sauny opalany drewnem

Piec opalany drewnem wybierany jest przede wszystkim w przypadku sauny fińskiej, przeznaczony do montażu do oddzielnego przewodu dymowego. Jego cechą charakterystyczną jest zastosowanie stalowych drzwiczek z szybą.

W ofercie firm sprzedających piece do sauny opalane drewnem znajdziemy przede wszystkim modele z paleniskiem wewnątrz sauny.

 

Elektryczny piec do sauny

Drugim, alternatywnym rozwiązaniem wybieranym do sauny wewnętrznej jest piecyk elektryczny, w którym stosuje się grzałki przeznaczone do nagrzewania układanych nad nimi kamieni. Kamienie te podlewane są wodą, co podwyższa wilgotność powietrza do 20%. Częstą praktyką jest także dokupienie generatora pary i wilgotności, co pozwala na przekształcenie naszego SPA w saunę parową. Generator ustawiany jest w części zewnętrznej sauny, w odległości nie większej niż 15 metrów.

Wśród popularnych piecyków elektrycznych do sauny znajdziemy także piec dwufunkcyjny, czyli tzw. kombi. Model ten stanowi połączenie klasycznego pieca elektrycznego z pojemnikiem na zioła lub generatorem pary, dzięki czemu nie musimy dodatkowo montować generatora.

 

Piece do sauny opalane drewnem i elektryczne

 

Piec do sauny – jaka moc będzie najlepsza?

Czynnikiem odpowiedzialnym za dobór mocy pieca do sauny jest wielkość pomieszczenia, w którym jest instalowana. Powszechnie uważa się, że 1 m3 sauny wymaga poboru mocy na poziomie ok. 1 kW. Warto zwrócić również uwagę na to, by moc pieca była możliwie jak najwyższa w przypadku danej kubatury.

 

Przykład: Dysponując sauną wewnętrzną o powierzchni 8 m3 najlepiej, by zainstalowany w niej piec miał moc 9 kW, pomimo, że sprawdzi się w niej także odpowiednik o mocy 6 kW. Ogólnie rzecz biorąc, wybierać możemy spośród pieców do sauny o mocy 5 kW, 6 kW oraz 9 kW.

 

Dobrze dobrany piec do sauny

 

Piec do sauny – ile nas będzie kosztować miesięczna eksploatacja sauny?

Decydując się na montaż sauny wewnętrznej, należy wziąć pod uwagę nie tylko sam koszt jej instalacji, ale także koszty comiesięcznej eksploatacji, zależne od rodzaju pieca wybranego do jej ogrzewania. Tańszą wersją ogrzewania sauny jest wybór pieca opalanego drewnem, który wiąże się jednie z zakupem drewna na opał.

Z drugiej strony, koszt użytkowania sauny wewnętrznej z piecem elektrycznym zależy od czasu kąpieli (około 15-30 minut), jak również czasu niezbędnego do nagrzania sauny. Przeciętny piec elektryczny potrzebuje około 4 kWh prądu do pełnego jej nagrzania, co – przyjmując za średnią cenę energii elektrycznej 0,6 zł / kWh – daje nam koszt około 2,5 zł. Jaki z tego wniosek? Miesięczny koszt korzystania z sauny wewnętrznej, bez względu na to, czy decydujemy się na wybór pieca opalanego drewnem, czy pieca elektrycznego, nie przekroczy kilkunastu złotych.

 

Najpopularniejsze piece do sauny

Wśród najczęściej wybieranych pieców do sauny dostępnych na rynku znajdziemy przede wszystkim produkty Harvia Piece. Ich głównym atutem jest doskonała jakość wykonania, świetna funkcjonalność oraz nowoczesny wygląd. Są to produkty dedykowane do wszystkich rodzajów saun: saun małych, rodzinnych oraz przeznaczonych do obiektów użyteczności publicznej. Ich cena zaczyna się od około 1000 zł, rosnąc wraz z mocą sprzętu.

Na polskim rynku znajdziemy również piece do saun innych producentów, w tym przede wszystkim marki SawoNarvi orazEos. Oferują zróżnicowane modele pieców, cenione ze względu na świetne wykonanie, jak również dopasowanie do każdego rodzaju sauny.

 

Koszt eksploatacji sauny wewnętrznej

 


Na koniec zapraszamy do dyskusji – na jaki piec do sauny postawiliście w swoim domowym SPA? Jakie macie wskazówki co do wyboru?

 

Dla zainteresowanych tematyką domowego SPA przygotowaliśmy serię artykułów na naszym blogu:

 1. Jakie sauny, SPA, balie ogrodowe wybrać?
 2. Wpływ balii drewnianych na nasze zdrowie i samopoczucie
 3. Jakie SPA z hydromasażem wybrać tak, żeby nie stracić? 
 4. Najlepszej jakości SPA z silnym i mocnym hydromasażem
 5. Pierwsze zimowe SPA ogrodowe z potrójną izolacją w Polsce
 6. Niezbędne gadżety do Spa Ogrodowego EVA i ADAM: stojak na pokrywę termiczną, pokrywa termiczna i schodki
 7. Wpływ SPA ogrodowego z hydromasażem na samopoczucie i ból w plecach
 8. Instalacja SPA ogrodowego – na co zwrócić uwagę?
 9. Naprawa SPA i sauny – jak i gdzie to zrobić? Ile to kosztuje?
 10. Sauna wewnętrzna a sauna zewnętrzna – zalety i wady, jaką wybrać na lata, tak żeby nie żałować?