Jeszcze kilka dni świętowałeś swój mały życiowy sukces – znalazłeś działkę, na której pragniesz postawić swój wymarzony dom. Dzisiaj jednak Twoją głowę zaprząta jedna myśl: „i co dalej?”. O tym, jakie koszty poniesiemy podczas budowy domu pisaliśmy już jakiś czas temu tutaj: https://epraktyk.pl/blog/koszt-budowy-domu/, rozprawiliśmy się także z dziesięcioma największymi błędami popełnianymi podczas budowy domu: https://epraktyk.pl/blog/bledy-podczas-budowy-domu/. Teraz przyszedł czas na analizę tego, co powinno mieć dla nas zasadnicze znaczenie na pierwszym etapie budowy domu – pozwolenia na budowę domu oraz wszystkich aspektach z tym związanych. Jak długo będziemy czekać na pozwolenie, ile nas to będzie kosztować i gdzie się udać, by załatwić wszystko, co niezbędne?

 

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu 

 

Plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z załatwianiem pozwolenia na budowę domu, warto w urzędzie gminy zorientować się, czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego naszej działki. Jest to o tyle istotne, ponieważ jeżeli okaże się, że do tej pory nie był on stworzony, to będziemy zmuszeni wystąpić o decyzję na temat warunków zabudowy naszej przestrzeni.

 

Jakie dokumenty przygotować do wniosku o pozwolenie na budowę?

Jeżeli chcemy uzyskać pozwolenie na budowę naszego wymarzonego domu, to musimy być w posiadaniu dokumentu potwierdzającego nasze prawa do nieruchomości. Właściciele działki są zobowiązani do załączenia do wniosku aktualnego odpisu z ksiąg wieczystych lub – w sytuacji, gdy działka tego dokumentu nie posiada – aktu notarialnego, czy też dokumentu sądowego, który potwierdza nasze prawa do gruntu.

Wniosek o pozwolenie na budowę domu dostępny jest do ściągnięcia na stronach internetowych starostw powiatowych. Informacje, o których powinniśmy pamiętać podczas wypełniania wniosku o pozwolenie na budowę to przede wszystkim:

 • Wskazanie inwestora budowy oraz rodzaju inwestycji (dom jedno- lub wielorodzinny),
 • Adres miejsca budowy,
 • Określenie nieruchomości, czyli obrębu ewidencyjnego,
 • Cztery kopie projektu budowlanego,
 • Zaświadczenie potwierdzające wpis architekta na oficjalną listę właściwej izby samorządu zawodowego.
 • Oświadczenie dotyczące praw do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
 • Zaświadczenie o przynależności projektantów do regionalnych izb branżowych.

 

Projekt zagospodarowania przestrzennego działki oraz projekt nieruchomości

Wypełniając wniosek o pozwolenie na budowę należy dołączyć do niego projekt budowlany, w którym zawrzemy:

 • Projekt zagospodarowania działki, stanowiący ogólny zarys działki wraz z jej lokalizacją, obrysem i układem projektowanych obiektów budowlanych, kwestiami uzbrojenia terenu oraz oczyszczania ścieków .
 • Projekt architektoniczno-budowlany, który określa docelową funkcję, formę oraz konstrukcję planowanej nieruchomości.

 

Dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę domu

 

Formalności i terminy związane z pozwoleniem budowę domu

Pozwolenie na budowę domu to, zgodnie z ustawą o Prawie budowlanym (art. 3 pkt. 12) decyzja administracyjna, która pozwala na rozpoczęcie prac związanych z budową domu lub wykonywanie innych prac budowlanych niż budowa samej nieruchomości.

Podmiotami, które wydają decyzję o pozwoleniu na budowę są przede wszystkim starostwa, jak również wojewoda, który stanowi organ odwoławczy od decyzji starosty.

Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na dokument, to po złożeniu wniosku starosta potrzebuje do 65 dni do wydania decyzji. Po tym czasie urzędom naliczana jest kara za zwłokę (500 zł za dzień). Pozwolenie na budowę staje się ostateczne w sytuacji, gdy żadna ze stron (właściciele, użytkownicy wieczyści, zarządcy nieruchomości) nie odwołują się od decyzji administracyjnej w ciągu 14 dni od jej doręczenia.

Biorąc jednak pod uwagę to, jak wiele dokumentów jest potrzebnych do wniosku, to realny czas potrzebny na cały etap związany z pozwoleniem na budowę wynosi nawet cztery miesiące.

 

Jak długo ważne jest pozwolenie na budowę?

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu, prace powinny być rozpoczęte w okresie 3 lat od dnia, w którym decyzja została uznana za ostateczną. Jeżeli czas ten zostanie przekroczony lub prace zostaną przerwane na okres powyżej trzech lat, to pozwolenie traci ważność.

 

Jak długo jest ważne pozwolenie na budowę?

 

Koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu

Na koniec kwestie finansowe, które z pewnością zaciekawią każdego, kto jeszcze nie uzyskał pozwolenia na budowę domu.

 1. Projekt budowlany – w zależności od tego, czy jest to projekt gotowy, czy też indywidualny, koszt wahają się w przedziale od około 2 000 do 6 000 zł.
 2. Mapa celów projektowych - koszt tego dokumentu zaczyna się od 600 zł, a w zależności od szczegółów mapy, cena może wzrosnąć nawet do 2 000 zł.
 3. Ekspertyza dotycząca stanu obecnego po przebudowie istniejącego budynku – koszt od 1 500 zł.
 4. Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego – opłata w wysokości od 70 – 250 zł.
 5. Wydanie warunków zabudowy – około 110 zł.
 6. Wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu – opłata skarbowa wynosząca ok. 80 zł.
 7. Mapa ewidencyjna oraz zasadnicza – koszt w wysokości – analogicznie – 10-80 zł oraz 20-160 zł.
 8. Koszty dodatkowe

 

Jak widać, koszt pozwolenia na budowę to jeden ze znaczących elementów całego kosztorysu związanego z budową domu, dlatego też warto zasięgnąć opinii i pomocy dobrego architekta, który precyzyjnie wytłumaczy nam, jakie dokumenty będą nam potrzebne i z jakimi kosztami musimy się liczyć pragnąc stworzyć wymarzone gniazdko.

 

Co zrobić, by uzyskać pozwolenie na budowę?

 


 

Jeżeli ciekawią Cię inne tematy związane z budową domu, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami:

 1. Budowa dachu krok po kroku – ile kosztuje i jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Wady i zalety blachy oraz blachodachówki.
 2. Ile kosztuje kostka brukowa razem z ułożeniem? O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę?
 3. Budujemy wymarzony dom z bali. Koszt, wady i zalety
 4. Budujemy i instalujemy kominek w domu – jak to zrobić? Koszt i najważniejsze informacje
 5. Ogrzewanie podłogowe – rodzaje, wady i zalety, koszt instalacji
 6. Gdzie kupić najtańszą działkę pod budowę domu, gdzie najtaniej i najdrożej, na co zwracać uwagę?