Sezon zimowy sprzyja temu, by spędzać leniwe wieczory w salonie, zachwycając się przyjemnym ciepłem płynącym z rozpalonego kominka. Coraz częściej kominki zdobią nasze domy, dodając im nie tylko walorów użytkowych, ale także dekoracyjnych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że decyzja o instalacji kominka powinna zostać podjęta już podczas budowy domu. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać decydując się na ogrzewanie kominkowe? Jakie są poszczególne etapy montażu kominka i jaki jest jego koszt? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.

 

Budowa kominka krok po kroku

 

Rodzaj kominka – wielkość i moc

Początek prac związanych z budową kominka związany jest z określeniem wszystkich jego parametrów – rodzaju, wielkości i mocy. Do wyboru mamy kominek otwarty lub kominek zamknięty. W przypadku tego pierwszego należy pamiętać o tym, by wielkość otworu paleniska była na poziomie około 1:60 – 1:70 całkowitej powierzchni pomieszczenia. Kominek musi pobierać odpowiednią ilość powietrza do spalania paliwa, a jego zbyt duże rozmiary mogą wiązać się z problemami z jego pracą.

W przypadku kominka zamkniętego istotną kwestią jest ustalenie jego nominalnej mocy grzewczej, która określana jest jako średnia z mocy mierzonej przez trzy kolejne godziny palenia w kominku. Średnia moc niezbędna do ogrzania 1 m2 pomieszczenia o standardowej wysokości 2,5-2,8 m wynosi 0,08-0,14 kW, w zależności od rodzaju budownictwa.

 

Miejsce na kominek

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o montażu kominka jest dokładne przemyślenie miejsca, w którym pragniemy go postawić. Z pewnością będziemy chcieli w jego pobliżu postawić fotel lub kanapę, dlatego warto jest wszystko rozplanować, by zachować odpowiednie przestrzenie pomiędzy nimi.

Kominek to z pewnością jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów naszego salonu. Nie możemy jednak zapomnieć o aspektach technicznych, a przede wszystkim o tym, by kominek znajdował się w pobliżu komina, by zachować odpowiednią siłę ciągu i ułatwić przepływ spalin.

 

Odpowiedni ciąg

Zapewnienie dostatecznej ilości powietrza do kominka to kwestia priorytetowa nie tylko dla naszego oddychania, ale także dla procesów spalania. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie specjalnego kanału, który odpowiada za dopływ powietrza z zewnątrz wprost do kominka. W przypadku kominka otwartego powierzchnia przekroju takiego kanału powinna być nie mniejsza niż 4-5% powierzchni otworu paleniska.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas montażu kominka?

 

Budowa kominka krok po kroku

Prace związane z instalacją kominka zamkniętego powinny zostać rozpoczęte przed wprowadzeniem się, ale w chwili, gdy doprowadzimy go do stanu surowego zamkniętego i wykonamy wylewki. Montaż rozpoczynamy wówczas, gdy podłoga będzie wystarczająco wytrzymała, a komin z przewodem dymowym i kratką wentylacyjną zostanie wykonany.

Kominek otwarty murowany jest z ceramicznej cegły pełnej, przy zachowaniu odpowiednich wymiarów i kształtu paleniska. Kominek zewnętrzny to przede wszystkim wkład, który należy dokładnie wypoziomować i połączyć z kominem. Na koniec pozostają nam prace dekoracyjne z wykonaniem ozdobnej zabudowy.

Wydawać by się mogło, że montaż kominka jest mało skomplikowanym zadaniem, jednak naszym zdaniem warto tę pracę zlecić fachowcom, którzy wiedzą, jakich błędów  unikać, by oszczędzić sobie niepotrzebnych napraw.

 

Koszt budowy kominka

Jak wiemy, prace związane z budową domu są bardzo kosztowne,  a sam montaż kominka to dodatkowy wydatek. Na to, na jaką kwotę musimy się przygotować wpływ mają różne czynniki, do których zaliczyć należy przede wszystkim rodzaj i projekt kominka, technikę zabudowy (karton gips, a może płyty izolacyjne), koszt materiałów budowlanych, wynagrodzenie dla fachowców oraz koszt wkładu kominkowego.

Ciężko jednoznacznie określić to, ile będziemy musieli wydać na zainstalowanie kominka w naszym domu. Biorąc jednak za przykład kominek w wersji najbardziej ekonomicznej, bez rozprowadzenia powietrza i z zainstalowanym kominem, zapłacimy za niego około 5 000 zł. Warto jednak pamiętać, że koszt ten może być znacznie wyższy, w zależności od naszego projektu i możliwości finansowych.

 


 

Jak to wygląda w Waszym przypadku – jesteście fanami zimowych wieczorów z kubkiem herbaty w dłoni przy rozpalonym kominku, a może preferujecie nowoczesność i miłe ciepło na stopach płynące z ogrzewania podłogowego? Zapraszamy do dyskusji! :)