Polska to kraj przedziwny i ciężki do życia codziennego – tak powie większość jej obywateli. To właśnie tutaj wydatki rosną zupełnie nieproporcjonalnie do zarobków. To właśnie tutaj, pomimo że jakość życia prezentuje się nieco powyżej średniej, to zapłacimy niewspółmiernie dużo za wynajem mieszkania. I pomimo, że warunki do życia w Polsce nie są najłatwiejsze dla przeciętnego Kowalskiego, to nie jest tu tak źle.

Jak co roku, w 2018 roku Deutsche Bank prezentuje nam wyniki raportu „Mapping the World’s Prices”, w którym porównuje wydatki i zarobki mieszkańców 47 największych miast na świecie, wśród nich także Polski. Biorąc pod uwagę takie zmienne jak: siła nabywcza, bezpieczeństwo, opieka zdrowotna, koszty utrzymania, ceny mieszkań, czas dojazdów do pracy oraz poziom zanieczyszczeń, to Warszawa plasuje się na 23 miejscu. Najwyżej plasuje się Wellington, tuż za nim Edynburg oraz Wiedeń. Za naszą stolicą pojawiają się natomiast takie miasta jak Bruksela, Johannesburg, Oslo, Tokio oraz Nowy Jork. Jak widać zatem wcale nie jest z tym naszym życiem tak źle.

My pragniemy teraz zatrzymać się na dłużej na sytuacji naszego kraju, dlatego też spróbujemy przeanalizować 5 najważniejszych, naszym zdaniem, kosztów życia w Polsce, w rozróżnieniu na różne regiony. Skupimy się na takich kosztach jak: benzyna, żywność, taxi, piwo z burgerem oraz wynajem mieszkań. Gdzie życie jest najdroższe, a gdzie najtańsze?

 

Benzyna

Nie da się zaprzeczyć temu, że ceny paliw w Polsce stale rosną. Coraz częściej spotykamy się z tym, że na stacji benzynowej przy autostradzie jesteśmy zmuszeni zapłacić nawet ponad 6 zł za litr benzyny. Sytuacja ta dotyczy póki co tylko benzyny 98 oktanów, jednak sam fakt zaczyna przerażać coraz bardziej polskich kierowców.

Na poniższej mapce zaprezentowane zostały średnie detaliczne ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 w poszczególnych województwach w Polsce, ze stanem na dzień 24 sierpnia br. Jak widać, za benzynę najwięcej będziemy zmuszeni zapłacić na Mazurach – średnia cena w województwie warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim wynosi 5,12 zł, tuż za nimi plasuje się województwo podlaskie i lubuskie z ceną 5,11. Z drugiej strony, na najniższą cenę za benzynę E95 możemy liczyć w województwie dolnośląskim (5,05 zł), a następnie łódzkim i małopolskim (5,07 zł). Być może nie są to bardzo duże różnice, jednak w życiu codziennym mogą stać się zauważalne.

 

Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 w poszczególnych województwach w dniu 2018-08-24

Zróżnicowanie cen benzyny E95 w różnych województwach w Polsce

Źródło: https://nafta.wnp.pl/ceny_paliw/det_e95.html

 

Żywność

Żywność to aspekt ciężki do przeanalizowania – możemy bowiem sporo wydać lub zaoszczędzić, bez względu na województwo, w którym mieszkamy. Możemy kupić bardzo drogie jedzenie lub wybrać smaczne, niedrogie produkty – równie zdrowe i wartościowe.

Ze względu na to, że mamy obecnie sezon na nasze polskie owoce – maliny, wiśnie i jabłka, to przedstawiamy porównanie tych właśnie produktów w rozróżnieniu na poszczególne województwa.

Co zauważyliśmy? Po raz kolejny najdrożej jest na północy – tym razem w rejonach nadmorskich. W II połowie lipca tego roku, za kilogram malin w województwie zachodniopomorskim byliśmy zmuszeni zapłacić aż 33,24 zł, za kilogram wiśni 6,17 zł, a za kilogram jabłek 4,03 zł. Nieporównywalnie taniej jest na południu, a konkretnie w województwie podkarpackim, gdzie cena malin wynosi 10,50 zł/kg, wiśni 4,00 zł/kg, a jabłek tylko 2,74 zł. Po raz kolejny widzimy zatem spore zróżnicowanie na północ-południe kraju.

 

Średnia cena malin (kg) w poszczególnych województwach w Polsce, II połowie lipca 2018

Średnia cena malin w Polsce

Źródło: http://www.pomorska.pl/strefa-agro/ceny/a/ceny-polskich-owocow-pod-lupa-uokik-gdzie-maliny-czy-wisnie-sa-najdrozsze-i-najtansze,13384888/

 

Średnia cena wiśni (kg) w poszczególnych województwach w Polsce, II połowie lipca 2018

Średnia cena wiśni w Polsce

Źródło: http://www.pomorska.pl/strefa-agro/ceny/a/ceny-polskich-owocow-pod-lupa-uokik-gdzie-maliny-czy-wisnie-sa-najdrozsze-i-najtansze,13384888/

 

Średnia cena jabłek (kg) w poszczególnych województwach w Polsce, II połowie lipca 2018Średnia cena jabłek w Polsce

Źródło: http://www.pomorska.pl/strefa-agro/ceny/a/ceny-polskich-owocow-pod-lupa-uokik-gdzie-maliny-czy-wisnie-sa-najdrozsze-i-najtansze,13384888/

 

Taxi

Nie każdy z nas jest dumnym posiadaczem własnego samochodu, dlatego też usługa taksówkarska cieszy się stałym zainteresowaniem wśród szerokiego grona Polaków. Jak nietrudno się domyśleć, dotyczy to w głównej mierze dużych miast, w których możemy wybierać spośród ofert różnych firm taksówkarskich.

Jak zatem prezentują się ceny za kursy taxi w poszczególnych miastach w Polsce? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w Raporcie Polskie Taksówki 2016, a dokładnie na poniższej grafice.

 

Średnie ceny za kurs taxi w poszczególnych miastach w Polsce*

Średnie ceny kursów taxi w Polsce

* pod uwagę brane jest 25 miast z największą ilością kursów w dniach 1.09-31.12.2016 r.

Źródło: https://antyweb.pl/jakie-sa-srednie-ceny-kursow-taxi/

 

Wydawać by się mogło, że najwięcej za taxi zapłacimy w Warszawie, jednak nie dokońca jest to prawa – najdroższe są Katowice z ceną 33,66 zł za średni kurs. Na drugim miejscu widzimy niewiele tańsze Trójmiasto (33,23 zł), a następnie wspomnianą już Warszawę (32,45 zł).

Z drugiej strony, najtańszym miastem jest Kalisz z ceną 15,38 zł za średni kurs taxi, a tuż za nim Rzeszów z ceną 22,29 zł.

 

Piwo z burgerem

Jak już mówiliśmy wcześniej, to, ile zapłacimy za żywność w różnych województwach zależy tak naprawdę tylko od nas. Idąc tym tropem widzimy, że możemy kupić drogie piwo w modnym barze lub tanie piwo w niewielkim pubie. Do tego możemy kupić drogiego burgera ze znanej sieciówki lub tańszy odpowiednik – czasem o wiele zdrowszy, jednak w miejscu mało znanym. Naszym zdaniem, chcąc wybrać się wieczorem ze znajomymi na piwo i burgera, to będziemy musieli liczyć się z tym, że najdrożej będzie w największym polskim mieście – Warszawie. O wiele niższe ceny zanotujemy natomiast w na południu Polski, m.in. w Rzeszowie. Pamiętajmy jednak o najważniejszym - burgery to wcale nie takie dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy zjeść coś pożywnego - o negatywnych skutkach spożywania fast-foodów można poczytać tutaj: https://epraktyk.pl/blog/skutki-jedzenia-fast-foodow/.

Gdzie kupimy najdroższe, a gdzie najtańsze piwo z burgerem?

 

Wynajem mieszkania

Mówiliśmy ostatnio o cenach mieszkań w Polsce (więcej na ten temat tutaj: https://epraktyk.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce/). Jak widać, od dłuższego czasu ceny mieszkań na rynku pierwotnym zaskakują bardzo niskim poziomem. A jak to wygląda w przypadku wynajmu mieszkań? Jak wynika z raportu Bankier.pl, średnie stawki w wielu polskich miastach spadły w tym roku nawet o kilka procent. Mimo wszystko wciąż widać spore różnice w poszczególnych województwach.

 

Ceny wynajmu mieszkań w Polsce, maj 2018

Zróżnicowanie cen za wynajem mieszkania w Polsce

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-maj-2018-Raport-Bankier-pl-7589950.html

 

Województwem wiodącym jeżeli chodzi o  ceny wynajmu mieszkań, bez względu na ich metraż, jest nieustannie Mazowsze, na czele z Warszawą. W kwietniu tego roku za wynajem mieszkania o powierzchni 60-90 m2 byliśmy zmuszeni zapłacić tutaj średnio 4 230 zł, natomiast za mieszkanie w wielkości do 38 m2 zapłaciliśmy połowę mniej – około 2 041 zł. W przypadku tych najtańszych mieszkań, to kawalerkę najłatwiej będzie nam wynająć w Łodzi, gdzie średnia cena za wynajem wynosi 1 062 zł. Rodziny z dziećmi znajdą natomiast mieszkanie w wielkości 60-90 m2 za około 2 241 zł w Bydgoszczy.

 


 

Jak sami widzicie, koszty życia codziennego w Polsce są różne w zależności od miejsca, w którym mieszkamy. Przedstawione przez nas aspekty to zaledwie kilka spośród wszystkich, które rzutują na nasze codzienne wydatki. Dla zainteresowanych polecamy jeszcze jeden ciekawy artykuł, tym razem o kosztach organizacji ślubu i wesela w Polsce: https://epraktyk.pl/blog/srednie-koszty-slubu-i-wesela/.

A jak to wygląda u Was? Co Waszym zdaniem stało się ostatnio przerażająco drogie, a co potaniało? Gdzie najlepiej zamieszkać, by nie wydać fortuny na życie? Zapraszamy do dyskusji! :)