Nie masz produktów w koszyku.
Skutki jedzenia „fast food” – jak się od tego uchronić? Szybkie i smaczne przepisy na lunch
Przekleństwem XXI wieku jest z pewnością brak czasu – na relaks, na spędzenie czasu z bliskimi, na spokojne zjedzenie obiadu. Przechodzimy na poziom „fast” i szukamy tych najszybszych rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzimy dodatkowe minuty. To, jak niekorzystnie wpływa na nasze życie wieczna gonitwa odczuwalne jest przede wszystkim w jedzeniu. Zamiast zdrowych i pożywnych posiłków serwujemy sobie dania typu „fast food”, które kuszą smakiem, jednak mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.
"Fast food" to żywność, która dosłownie przygotowywana jest na szybko, zatem stopień jej przetworzenia jest bardzo wysoki. Dania te pełne są węglowodanów, w tym przede wszystkim cukrów, niezdrowych tłuszczów i soli. Co więcej, są bardzo kaloryczne i ubogie w składniki odżywcze potrzebne w naszej codziennej diecie.
Jakie są zatem skutki częstego spożywania posiłków typu „fast food”?
1. Otyłość
Zbyt wysoka waga to nie tylko kiepski wygląd, ale także kiepskie samopoczucie. Co więcej, osoby otyłe są o wiele bardziej narażone na przedwczesną śmierć spowodowaną miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym lub też cukrzycą.
2. Zawał serca i depresja
Badania opublikowane na stronie Circulation, czasopisma the American Heart Association mówią o tym, że osoby spożywające dania typu „fast food” o 80% bardziej są narażone na wystąpienie zawału serca w porównaniu do tych, które decydują się same przygotowywać posiłki? Co więcej, te same osoby są o niemal 50% bardziej narażone na borykanie się depresją. Smutne, ale prawdziwe…
3. Strata pieniędzy
Przeciętnej wielkości pizza o klasycznym smaku to koszt około 30 zł – zamawiając ją 3 razy w tygodniu tracimy aż 120 zł! W ciągu miesiąca to już koszt 460 zł. Pomyśl zatem ile pysznych dań przyrządzisz sam za te pieniądze.
Te trzy aspekty to tylko niewielka część tego, co czeka nas, gdy zaczniemy spożywać dania „fast food”. Musimy też pamiętać o tym, że takie posiłki powodują, że zapominamy o smaku tradycyjnych, smacznych potraw, a także wpływają na wahania poziomu insuliny we krwi, co następnie powoduje pojawienie się stresu, problemy z koncentracją i zasypianiem.
Nasza propozycja to ostateczne pożegnanie się żywnością "fast food" i postawienie na fit lunch boxy, które są bombą witaminową i sprawiają, że nawet najbardziej pochmurny dzień staje się piękniejszy! Oto trzy nasze propozycje. Wszystkie przepisy pochodzą ze strony www.kwestiasmaku.com.
Ryż smażony z kurczakiem po meksykańsku
Składniki:
- 300 g filetu z kurczaka lub indyka
- 100 g ryżu długoziarnistego
- 1 papryka czerwona
- ½ czerwonej cebuli
- 200 g kukurydzy z czerwoną fasolą
- 1 pomidor
- 2 ząbki czosnku
- Przyprawy: oregano, słodka i ostra papryka, kmin rzymski, płatki chilli
- 2 łyżki oliwy
Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy ulubionymi przyprawami oraz startym czosnkiem. Ugotowany ryż wykładamy na talerzu i studzimy. Rozgrzewamy oliwę, na której smażymy mięso. Dodajemy połowę pokrojonej cebuli, pokrojoną paprykę, odcedzoną kukurydzę, ryż, resztę cebuli i smażymy przez około 2 minuty.
Do całości dodajemy pokrojonego w kostkę pomidora i przekładamy na talerze. Danie zdobimy pokrojonym awokado, skraplamy limonką i posypujemy papryczką chilli oraz świeżą kolendrą.
Źródło: https://www.kwestiasmaku.com/przepis/ryz-smazony-z-kurczakiem-po-meksykansku
Naleśniki ze szpinakiem, fetą oraz suszonymi pomidorami
Składniki:
- 6 naleśników
- 250 g świeżego szpinaku
- 150 g sera feta
- 10 kawałków suszonych pomidorów
- łyżeczka oregano
- 1 ząbek czosnku
- oliwa i masło
Szpinak dokładnie płuczemy, osuszamy i podgrzewamy na patelni lub w garnku, cały czas mieszając. Suchy szpinak przekładamy na talerz.
W garnku rozpuszczamy 2 łyżki masła i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, który smażymy do lekkiego zarumienienia. Dodajemy szpinak, mieszamy i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Na każdy naleśnik nakładamy szpinak, pokrojoną w kostkę fetę oraz suszone pomidory. Całość doprawiamy oregano i pieprzem, a następnie zwijamy.
Źródło: https://www.kwestiasmaku.com/przepis/nalesniki-ze-szpinakiem-feta-i-suszonymi-pomidorami
Sałatka z kurczakiem, pomarańczą i orzechami
Składniki:
- filet z kurczaka
- 1/3 opakowania rukoli
- ¼ główki sałaty lodowej
- 1 pomarańcza
- 1/3 owocu granatu
- 60 g orzechów włoskich
Składniki na sos:
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżki musztardy miodowej
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki soku z pomarańczy
- 1/3 łyżeczki zmielonego cynamonu
Na początek przygotowujemy sos – składniki mieszamy w miseczce i doprawiamy solą oraz pieprzem. Następnie kroimy fileta z kurczaka na 4 małe kawałki, które doprawiamy solą, smarujemy oliwą i grillujemy na patelni grillowej.
Kurczaka smarujemy łyżką sosu i dalej grillujemy przez 1,5 minuty, po czym przewracamy go na drugą stronę i ponawiamy czynność.
Rukolę myjemy, osuszamy i mieszamy z sałatą lodową. Pomarańczę obieramy i filetujemy, z resztek wyciskamy sok.
Granat kroimy na ćwiartki i wyłuskujemy ziarenka, natomiast orzechy zarumieniamy na patelni i siekamy.
Sałatę i rukolę doprawiamy solą i pieprzem, a następnie łączymy z kurczakiem, pomarańczą, granatem i orzechami. Całość polewamy pozostałym sosem.
Źródło: https://www.kwestiasmaku.com/przepis/salatka-z-grillowanym-kurczakiem-pomarancza-i-orzechami
Bądźcie fit i czerpcie radość z gotowania! A jakie są wasze ulubione dania, które bierzecie ze sobą do pracy? Komentujcie i dzielcie się z nami przepisami!