Spokój, lekki powiew wiatru, ćwierkanie ptaków i delikatne promienie słońca ogrzewające Twoje ciało. Marzy Ci się takie popołudnie? Nic trudnego – wystarczy pozwolić sobie na chwilę relaksu w ogrodzie. I wszystko wydaje się być takie proste, jednak jest jedno „ale”. By cieszyć się błogim lenistwem w ogrodzie, musisz mieć ten ogród za domem. By mieć natomiast dom, musisz go najpierw wybudować. I tu zaczynają się schody.…

Myślisz sobie, że skoro zaoszczędziłeś wystarczającą sumę pieniędzy, to reszta pójdzie jak z płatka. Wiesz już, ile będzie Cię kosztować budowa domu (więcej informacji tutaj: https://epraktyk.pl/blog/koszt-budowy-domu/), więc wydawać by się mogło, że wiesz już wszystko. Kto jednak ma już za sobą budowę domu, ten doskonale wie, że osiągnął niemal swój życiowy Mount Everest. Setki godzin spędzonych przed monitorem w poszukiwaniu odpowiedniej działki (o wyborze najlepszej działki poczytać można tu: https://epraktyk.pl/blog/wybor-dzialki-pod-budowe-domu/), wysiłek włożony w wybranie najlepszej ekipy budowlanej, nieustanne życie między pracą, domem rodzinnym, a budową. Każda z tych osób wie już, jakich błędów nie należy popełniać.

Jeżeli zatem planujesz budowę domu, to mamy dla Ciebie prawdziwy niezbędnik – listę 10 najczęściej popełnianych błędów, które stały się zmorą dla wielu osób budujących dom. Wiedza, którą tu zdobędziesz pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko czas i nerwy, ale przede wszystkim pieniądze.

 Budowa domu - błędy

 

1. Projektuj z głową

Twoim marzeniem jest przestronny dom z wieloma sypialniami, dużym salonem i podwójnym garażem? A może nie potrzeba Ci więcej niż niewielkie poddasze i mały ogródek za domem? Dowiedz się, czy projekt, który wybrałeś, jest faktycznie odpowiedni. Zbyt duży dom to przede wszystkim narażenie Inwestora na bardzo duże koszty związane z budową domu, zbyt mały to natomiast konieczność później jego rozbudowy.

Błędy na etapie projektowania domu

 

2. Nie spiesz się!

Kupiłeś już działkę, więc wydaje Ci się, że nie ma już żadnych przeciwwskazań do tego, by rozpocząć budowę domu. Warto jednak trochę przystopować i spokojnie poczekać, aż pojawi się ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, po czym można zgłosić już samą budowę do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB).

 

3. Najpierw kalkulacje, później wydatki

Jeżeli nie chcesz zbankrutować już na samym starcie, to rozplanuj sobie dokładnie wszystkie koszty związane z budową domu. Nie zapomnij o uwzględnieniu wynagrodzenia dla wykonawców, kosztów materiałów budowlanych, a także kosztów związanych z wypełnieniem wszystkich formalności. Zaplanuj także spory margines na kwotę, która wydaje Ci się tą ostateczną – prawdopodobnie i tak ją przekroczysz, więc przygotuj się na dodatkowe koszty.

Nieodpowiednia kalkulacja kosztów i wydatków

 

4. Bank bankowi nierówny

Ważny aspekt dla tych osób, które decydują się na finansowanie budowy domu za pomocą kredytu hipotecznego. Obecnie,  mamy możliwość wyboru oferty jednego z około trzydziestu banków, które nieustannie prześcigają się w oferowaniu coraz to atrakcyjniejszych warunków. Zapoznaj się z warunkami każdego z banków korzystając m. in. z internetowych porównywarek lub opierając się na pomocy doradcy kredytowego. Niewłaściwa decyzja w tej kwestii może kosztować nas nawet kilka tysięcy złotych w skali roku, a przecież każdy grosz podczas budowy domu jest cenny…

 

5. Czy oni na pewno dadzą radę?

Częstym błędem popełnianym już na początku drogi z budową domu jest wybór nieodpowiedniej ekipy wykonawczej, co wiąże się  z koniecznością zmiany wykonawcy podczas budowy. Przede wszystkim skazujemy się wtedy na generowanie niepotrzebnych kosztów, wydłużamy czas realizacji naszego wymarzonego gniazdka, a co najgorsze – narażamy się na zupełnie zbędny stres.

By ustrzec się przed tego typu sytuacją, należy zrobić odpowiedni research i zapoznać się z opiniami osób uprzednio korzystających z usług danej ekipy remontowej, poznać sposób ich pracy, koszty, a także punktualność.

Wybór ekipy budowlanej

 

6. Brak odpowiedniego nadzoru

Nawet jeśli wydaje Ci się, że znalazłeś godną zaufania ekipę budowlaną, to warto cały czas doglądać budowy i czujnym okiem obserwować postępy w pracach budowlanych. Tylko w ten sposób ustrzeżemy się przed niedokładnością pracowników, ich brakiem punktualności, a także zbyt dużą swobodą w pracy. Niestety, wiąże się to z nieustannym życiem w dwóch domach – obecnym i tym dopiero powstającym.

 

7. Materiały budowlane kiepskiej jakości

Musisz liczyć się z tym, że budując dom nigdy nie zaoszczędzisz na niczym. Każda próba ograniczenia wydatków może skończyć się katastrofą, dlatego lepszym wyjściem jest budowa prostego i generalnie niedrogiego domu niż oszczędzanie na materiałach potrzebnych do jego powstania.

Oszczędzanie na materiałach budowlanych

 

8. Błędy na etapie gruntowania i fundamentów

Jeżeli chodzi o same prace budowlane, to podstawowym błędem jest źle zagęszczony grunt, który może spowodować pęknięcie oraz nierównomierne osiadanie płyt betonowych. Każdy błąd na etapie prac fundamentowych może w konsekwencji wiązać się z takimi sytuacjami jak: zalanie piwnicy, przesiąknięcie wody przez mury budowlane, pęknięcie ścian, a także nieprawidłowe „osiadanie budynku”.

 

9. Nieodpowiednia izolacja

Jeżeli planujesz budowę domu  piwnicą, to musisz pamiętać o właściwej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Niedopilnowanie tego wydawać by się mogło skutkuje zawilgoceniem ścian piwnicy, natomiast na wyższych kondygnacjach niejednokrotnie także pojawia się wówczas wilgoć.

 

10. Nieprawidłowości na etapie budowania ścian i stropów

Błędy te najczęściej związane są z powstaniem krzywych  ścian, co staje się problematyczne podczas tynkowania i osadzania okien. Wygładzenie tych nierówności to konieczność generowania dodatkowych kosztów w postaci zwiększenia ilości wykorzystanego tynku.

Niewłaściwie wykonany strop to także konieczność zmierzenia się z nieestetycznymi i widocznymi rysami na suficie.

 

Jak wybudować dom z głową?

Jak widać, budowa domu to nie tylko kosztowny, ale także stresujący i ciężki pod względem organizacyjnym proces. Potrzeba dużo czasu, cierpliwości i ogromu wiedzy, by móc za jakiś czas wspominać go z sentymentem i uśmiechem na twarzy. Zapraszamy bardzo serdecznie do grupy https://www.facebook.com/groups/765738703628971/?ref=bookmarks  grupa stworzna jest dla entuzjastów,amatorów i fachowców, to miejsce gdzie otrzymasz pomoc ekspertów i celne porady! 

A jak Wy wspominacie okres budowy domu? Czy z każdego etapu wyszliście zwycięsko, czy może otrzymaliście nauczkę z powodu źle podjętych decyzji?