Decyzja podjęta – budujemy dom! O tym, jak się do tego wszystkiego zabrać i o czym pamiętać pisaliśmy jakiś czas temu (https://epraktyk.pl/blog/koszt-budowy-domu/), a teraz chcemy skupić się głównie na jednym temacie, czyli wyborze działki pod budowę domu.

Działka to naszym zdaniem najważniejszy element, który rzutuje na dalsze prace związane z budową domu, a także z samym naszym mieszkaniem w zupełnie nowej przestrzeni. Warto zatem dokładnie przemyśleć decyzję o jej wyborze, by nie popełnić błędu, którego będziemy żałować przez całe nasze dalsze życie.

 Działka pod budowę domu

 

Ceny działek

Większość z nas podczas wyboru działki pod budowę domu kieruje się przede wszystkim ceną. Czy jest to najistotniejszy czynnik? Być może nie, jednak z pewnością ważny, gdyż koszt zakupu działki to często wartość zbliżony do tego, który przeznaczymy na prace związane z budową domu.

Ceny działek budowlanych różnią się przede wszystkim ze względu na lokalizację, w której się znajdują. Jak nietrudno się domyśleć, najdroższe są działki znajdujące się w dużych miastach, zaś te bardziej oddalone od miast wojewódzkich są o wiele tańsze.

Najdroższym miastem jest z pewnością Warszawa, gdzie – jak przedstawiają dane z raportu Bankier.pl – ceny działek na terenie miasta stołecznego sięgają 654,10 zł za 1 m2. Jeżeli jednak zdecydowalibyśmy się na zakup działki poza stolicą, jednak wciąż w obrębie województwa mazowieckiego, to cena ta oscyluje na poziomie 170 zł/m2

Drugim w kolejności miastem, w którym spodziewać się musimy wysokich cen działek budowlanych jest Poznań ze stawką 416 zł/m2. Dalej plasuje się Gdańsk (393 zł/m2), Kraków (370 zł/m2), a tuż za nimi Wrocław (303,10 zł/m2)

Dla tych, których przerażają tak wysokie ceny działek, pragniemy także przybliżyć drugą stronę medalu - te lokalizacje, w których zapłacimy najmniej za wymarzoną przestrzeń pod budowę domu. Najtańszym miastem jest od dłuższego czasu Gorzów Wielkopolski, w którym średnia cena działki budowlanej wynosi 52,90 zł/m2. Tuż za nim podąża Opole z ceną 112,9 zł/m2, Olsztyn - 136,70 zł, a dalej Rzeszów z kwotą 165,70 zł

  

Księgi wieczyste

Księga wieczysta to najważniejszy dokument, który stwierdza faktyczną własną działki, która jest sprzedawana. Zawarte są w niej takie informacje jak właściciel/właściciele gruntu, jak również wzmianka o tym, czy nie jest ona objęta hipoteką. Zapoznanie się z tym dokumentem powinno być dla nas priorytetowe przed podjęciem decyzji o wyborze działki pod budowę domu.

 

Wymiary i kształt

Przeszukując ogłoszenia dotyczące gruntów budowlanych na sprzedaż znajdziemy różne oferty, jednak musimy pamiętać o tym, że nie każda działka będzie się nadawać do tego, by zbudować na niej dom. Odpowiednia przestrzeń to co najmniej 700 m2 powierzchni oraz 22 metry szerokości – to minimum, by móc zbudować średniej wielkości dom i zagospodarować miejsce na ogród.

Najlepiej, by wybierana przez nas działka miała kształt prostokąta lub kwadratu – te w kształcie trójkąta lub trapezu mogą nam przysporzyć wielu problemów z aranżacją.

 Budowa domu - wybór działki

 

Plan zagospodarowania przestrzennego

Nawet jeśli księgi wieczyste działki, która nas interesuje nie wzbudzają naszych obaw, to powinniśmy także przyjrzeć się mapce z planem zagospodarowania przestrzennego, by dowiedzieć się, czy działka jest dopuszczona jako teren do budowy. Dokument ten otrzymamy w gminnym wydziale architektury i urbanistyki.

 

Media i przyłącza

Uzbrojenie działki to informacja, którą także otrzymamy z planu zagospodarowania przestrzennego lub z decyzji dotyczącej warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ zdarza się, że doprowadzenie wody lub prądu do działki może nawet przewyższyć samą jej wartość.

 

Droga dojazdowa

Element z pozoru mało istotny, a jednak może mieć bardzo duży wpływ na nasze funkcjonowanie. Nie zawsze jest tak, że droga, która prowadzić będzie do naszego domu jest własnością gminy. Może się zdarzyć, że droga ta przynależy np. do sąsiada, z którym będziemy musieli się dogadać – na zasadzie odpłatności lub umowy słownej.

Droga dojazdowa  

 

Jak widać podjęcie decyzji o zakupie działki jest kwestią niezwykle istotną i wpływającą na cały proces budowy domu. Warto temu etapowi poświęcić dużo czasu i uwagi, by wybrać tę przestrzeń, która będzie spełniać wszystkie nasze wymagania i stanie się naszą prawdziwą przystanią.