Zastanawiasz się nad kupnem własnego mieszkania, przeszukujesz różne ogłoszenia i… w pewnym momencie uświadamiasz sobie – a może by tak wybudować dom? Cieszyć się poranną kawą wypitą na tarasie, wypoczywać na leżaku w ogrodzie i co najważniejsze – cieszyć się ciszą i spokojem bez hałasu sąsiadów nad sufitem.

Własny dom to marzenie wielu z nas, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile kosztuje jego budowa? Na co zwrócić uwagę podczas jego budowy, o czym musimy pamiętać? Na te wszystkie pytania postaramy się teraz odpowiedzieć.

 

Koszty budowy domu

 

Ile będzie nas kosztować budowa domu?

Na początek najważniejsza kwestia – jaką kwotę będziemy musieli przeznaczyć na wybudowanie wymarzonego domu? Opierając się na danych uzyskanych dzięki Kalkulatorom Budowlanym dostępnych na stronie https://kb.pl/budowa, całkowity koszt wybudowania domu o powierzchni 100 m2 wynosi ok 306 000 zł, z czego 147 000 zł to koszt stanu surowego, natomiast dodatkowe 85 000 zł to doprowadzenie do stanu deweloperskiego. Jeżeli marzy nam się natomiast dom o powierzchni 140 m2 z poddaszem użytkowym to zapłacimy za niego 366 500 zł, zaś w przypadku domu o powierzchni 200 m2 z poddaszem i piwnicą stawka ta będzie oscylować w kwocie 417 000 zł.

Od czego zacząć planowanie budowy domu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Wybór działki

To prawdopodobnie najważniejsza kwestia, która rzutować będzie na cały okres budowy domu i mieszkania w nim. Warto przemyśleć dokładnie decyzję o jej wyborze i obejrzeć ich co najmniej kilkanaście, by mieć stuprocentową pewność, że właśnie to miejsce jest tym idealnym.

 

Na tym etapie warto pamiętać o:

 • Dokumentach (kwestia ksiąg wieczystych, planu zagospodarowania przestrzennego),
 • Uzbrojeniu działki (nigdy nie decyduj się na działkę, w której nie ma dostępu do mediów!),
 • Sąsiedztwie (kto mieszka w pobliżu? Czy nie ma w okolicy przypadkiem autostrady, uciążliwych usług?),
 • Orientacji wg stron świata (ma to wpływ na zaplanowanie rozkładu domu),
 • Rodzaju terenu (czy jest to teren podmokły, czy nie ma w pobliżu jeziora, czy w miejscu działki nie było wcześniej wysypiska śmieci?),
 • Dojeździe (jaka droga prowadzi na działkę, jak daleko jest do komunikacji miejskiej?).

 

Projekt – gotowy czy na zamówienie?

Budowę domu rozpoczynamy od projektu architektonicznego. Możemy wybrać gotowy projekt, którego ceny zaczynają się już od 1000 zł, bądź też zlecić wykonanie projektu pracowni architektonicznej. Druga opcja jest z pewnością droższa, ale gwarantuje nam stworzenie takiego miejsca, które będzie w pełni spełniać nasze wymagania.

 

Tworząc projekt domu warto pamiętać o:

 • Stworzeniu listy pomieszczeń i określeniu ich powierzchni,
 • Zdecydowaniu, jaki typ domu będzie nam odpowiadał – parterowy, piętrowy, a może z poddaszem użytkowym?
 • Decyzji, czy potrzebujemy garaż i piwnicę?

 

Jeżeli mamy już gotowy projekt domu, to możemy rozpocząć prace związane z budową domu. Przed nami trzy ważne etapy – doprowadzenie do stanu surowego, stanu deweloperskiego i stanu pod klucz. Który będzie najbardziej kosztowny?

 

Koszty budowy domu - projektowanie

 

Stan surowy

Od momentu rozpoczęcia budowy domu do doprowadzenia do stanu surowego wystarczy nam około roku. Koszt, jaki poniesiemy na tym etapie to niemal połowa całej kwoty, którą przeznaczamy na budowę domu. Stan surowy to przede wszystkim wykonanie:

 • fundamentów,
 • ścian i kominów,
 • stropów, balkonów i schodów,
 • dachu,
 • okien, drzwi i bramy.

 

Stan deweloperski

Na tym etapie czekają nas roboty wykończeniowe oraz instalacje. Kwota, która konieczna będzie w tym okresie to niemal 1/3 całości poniesionych kosztów. Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego to przede wszystkim skupienie uwagi na:

 • ociepleniu i elewacji,
 • instalacjach wewnętrznych i grzewczych,
 • posadzkach, ścianach, sufitach i parapetach.

 

Budowa domu - stan deweloperski

 

Wykończenie pod klucz

Na koniec czeka nas prawdopodobnie najmilsza część związania z urządzaniem własnego gniazdka – wykończenie pod klucz i wyposażenie domu w sprzęt i meble. Na tym etapie musimy pamiętać o tym, by przygotować się na poniesienie około 20-25% całości kosztów budowy domu.

 

Urządzanie domu

 

Jak widać budowa domu to wcale nie taka prosta sprawa. Czeka na nas mnóstwo niespodzianek, nieplanowanych wydatków i utrudnień, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Musimy również pamiętać o tym, że przedstawione przez nas koszty budowy dotyczą domów o średnim standardzie wykończenia. Im wyższy standard wykończenia, tym wyższy będzie udział kosztów budowy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku instalacji – im droższe, tym koszty całkowite będą wyższe.

 

A z jakimi problemami Wy musieliście się zmierzyć podczas budowania domu? Co było najtrudniejsze, a co najbardziej kosztowne? Zachęcamy do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami!