W miarę rozwoju technologicznego zasypywani jesteśmy coraz większą liczbą rozwiązań mających polepszyć, a przede wszystkim ułatwić nasze życie codzienne. Popularne w ostatnich latach określenie „smart home” przewija się już nie tylko w reklamach telewizyjnych, ale także w naszych domach. Myśląc o inteligentnym domu widzimy przed oczami przede wszystkim obraz uśmiechniętej rodziny spędzającej leniwe popołudnie przy kominku, przed telewizorem z dekoderem, a dodatkowo z nielimitowanym dostępem do Internetu LTE oraz telefonem – wszystko to w jednym abonamencie. Ale czy faktycznie jest to tylko kusząca przyjemność, której nie sposób się nie oprzeć? Na czym polega koncepcja „smart home”, ile kosztuje i jakie są plusy oraz minusy tego typu technologii – o tym wszystkim dowiecie się w naszym artykule.

Smart home - bezprzewodowo i mobilnie

 

Inteligentny dom, czyli jak sterować domem przez smartfona?

Smart home to zaawansowany technologicznie zestaw czujników oraz urządzeń wykonawczych, które zostały w pełni zintegrowane z systemem zarządzającym instalacjami w naszym budynku, najczęściej w postaci aplikacji zainstalowanej na smartfonie. To, jaka jest skala zaawansowania technologicznego w inteligentnym sterowaniu domem zależna jest przede wszystkim od naszych możliwości finansowych. Warto zatem na początek przeanalizować plusy i minusy wyboru tego typu systemu.

Sterowanie domem przez smartfona

 

Wśród najczęściej spotykanych rodzajów inteligentnego sterowania domem zaliczamy:

  • Sterowanie ogrzewaniem – pozwala na regulację oraz programowanie temperatury we wszystkich pomieszczeniach w naszym domu. Świetne rozwiązanie zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego, jak również mieszanego.
  • Sterowanie oświetleniem – ma na celu nie tylko tworzenie przyjemnego nastroju w naszym domu, ale także poprawia komfort codziennego użytkowania.
  • Stymulacja obecności domowników – zapala lub gasi światło w wybranych pomieszczeniach w sytuacji, gdy nie ma nas w domu. W ten sam sposób możemy zintegrować system pogodowy, który pozwala na automatyczne uchylanie okien.

 

Plusy montażu inteligentnego systemu w domu

Osoby, które zaczerpnęły nieco wiedzy na temat inteligentnego domu z pewnością wiedzą o tym, że jest to rozwiązanie w pełni bezprzewodowe, co ogranicza koszty montażu i pozwala na rozmieszczenie sprzętów w domu w sposób zgodny z potrzebami użytkownika. Urządzenia te możemy przenosić z miejsca na miejsce, dzięki czemu tworzymy nasz wymarzony dom – idealny dla każdego miłośnika nowinek technologicznych. Co więcej, smart home gwarantuje nam elastyczność jeżeli chodzi o podpięcie nowych sprzętów lub usunięcie tych niepotrzebnych.

 

Minusy smart home w naszym domu

Pomimo swego zaawansowania technologicznego inteligentny dom nie pozostaje bez wad. Wśród tych wymienianych najczęściej zaliczamy przede wszystkim możliwość wystąpienia zakłóceń fal wysyłanych do urządzeń podpiętych pod system. Wszelkie tego typu utrudnienia niosą za sobą spowalnianie procesu przesyłania danych, co w konsekwencji zmniejsza reakcję naszych sprzętów. Za minus instalacji smart home uważa się także mniejszą jakość zabezpieczeń oraz mniejszą prędkość przesyłania danych. Co więcej, sensory wykorzystywane w urządzeniach inteligentnego domu zasilane są poprzez baterie, co wiąże się z dodatkowym kosztem wymiany ich w naszym domu.

 

Plusy i minusy smart domu

 

Podążając za rankingiem Skapiec.pl prezentujemy cztery najpopularniejsze systemy inteligentnych domów w maju 2019, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów.

 

1. TP-LINK Smart Plug WiFi HS110 z kontrolą zużycia energii

Adapter WiFi pozwalający na kontrolę urządzeń połączonych ze Smart Plugiem na smartfonie poprzez aplikację Kasa. Po odpowiednim zaprogramowaniu Smart Pluga może on automatycznie włączać i wyłączać urządzenia elektryczne – biorąc pod uwagę porę dnia lub obecność w domu.

TP-LINK Smart Plug WiFi HS110 z kontrolą zużycia energii

Cena: 104 zł

 

2. Ferguson Smart WiFi Plug FS2PG – inteligentne gniazdko 300

Przełącznik Ferguson Smart Wi-Fi Plug ma za zadanie włączanie lub wyłączanie podłączonych do niego urządzeń, pozwalając na zdalne łączenie się ze sprzętem dzięki smartfonowi.

Ferguson Smart WiFi Plug FS2PG – inteligentne gniazdko 300

 

Cena: 105 zł

 

3. TP-Link Gniazdko sterowane bezprzewodowo TP-Link Smart Plug HS100 HS100

Smart Plug Wi-Fi HS100 umożliwia kontrolowanie urządzeń połączonych z nim poprzez smartfona, wykorzystując w tym celu aplikację Kasa. Podobnie jak pierwszy produkt, automatycznie włącza lub wyłącza zaprogramowane urządzenia, analizując przy tym porę dnia lub naszą obecność w domu.

3.	TP-Link Gniazdko sterowane bezprzewodowo TP-Link Smart Plug HS100 HS100

Cena: 83,53 zł

 

4. Goclever Inteligentne gniazdko Smart Plug Wi-Fi

Gniazdko Goclever pozwala na zdalną kontrolę urządzeń w naszym domu poprzez dedykowaną aplikację oraz wtyczkę Smart Plug. W sprawny sposób włączy lub wyłączy sprzęt pomimo tego, że nikogo nie ma w domu lub zaczyna się ściemniać.

Goclever Inteligentne gniazdko Smart Plug Wi-Fi

Cena: 64,90 zł

 

Jak widać, koszt zakupu systemu inteligentnego domu nie jest wysoki, a przynosi wiele korzyści. Naszym zdaniem jest to doskonały sposób na obniżenie kosztów utrzymania domu, zwiększając przy tym nasz komfort i wygodę.

 

Inteligentny dom dla Ciebie  

 


Na koniec zapraszamy do dyskusji  - jakie jest Wasze zdanie na temat systemów smart home? Warto taki zakupić, czy nie warto? :)