Sposobów na relaks po ciężkim dniu jest mnóstwo – można wybrać się na spacer, przeczytać dobrą książkę lub też zanurzyć się w przyjemnej kąpieli pełnej bąbelków. Marzeniem każdego, kto preferuje jednak wysokie temperatury jest seans w saunie – miejscu, w którym możemy się w pełni odprężyć i zrelaksować. Jaka sauna jednak sprawdzi się najlepiej do użytku prywatnego? Czy lepiej postawić na saunę wewnętrzną, czy też zewnętrzną?

 

Sauna - zewnętrzna czy wewnętrzna?

 

Pod pojęciem „sauna” rozumieć powinniśmy wyodrębnioną przestrzeń, w której panuje podwyższona temperatura powietrza, a także niska lub wysoka wilgotność. Seans w saunie trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Każdy pobyt w saunie zapewnia nam lepsze krążenie, a także ogólną poprawę nastroju.

Na rynku znajdziemy obecnie bogatą ofertę saun, które dzielimy na podkategorie, biorąc pod uwagę przede wszystkim ich lokalizację. Wybierać możemy spośród saun zewnętrznych, czyli tych montowanych w naszych ogrodach oraz wewnętrznych, umiejscowionych w domach i mieszkaniach.

 

Sauna wewnętrzna

Jeszcze kilka lat temu uważana była za luksus, obecnie coraz częściej pojawia się w naszych domach i mieszkaniach. Do montażu własnej sauny wewnętrznej nie potrzebujemy już ani dużych przestrzeni w domu, ani ogromnych nakładów finansowych. Sauna wewnętrzna może być zainstalowana już nawet w pomieszczeniu o powierzchni 4 m2. Co więcej, na rynku coraz częściej pojawiają się gotowe projekty saun domowych, które sprawdzą się w większości pomieszczeń – przede wszystkim we wnękach.

Kolejnym atutem saun wewnętrznych jest to, że możemy z nich korzystać o każdej porze dnia i nocy. Nie musimy wychodzić z domu, by zafundować sobie relaksacyjny seans w saunie – ona będzie zawsze w zasięgu naszego wzroku. Jest to kwestia niezwykle istotna przede wszystkim dla tych osób, które nie posiadają własnego ogrodu, a mimo wszystko chcą korzystać z sauny na co dzień. Montaż sauny w domu jest również korzystny z uwagi na większą wytrzymałość – nie ulega zniszczeniu na wskutek zmian warunków atmosferycznych.

 

Sauna wewnętrzna - relaks i odpoczynek

 

Sauna zewnętrzna

Jeżeli dysponujemy natomiast wolną przestrzenią w ogrodzie, to możemy zdecydować się na montaż sauny zewnętrznej – tradycyjnej lub w postaci tzw. ruskiej bani. Dzięki niej możemy sobie podarować nie tylko przyjemny czas spędzony w saunie, ale także odetchnąć świeżym powietrzem i zachwycać się pięknem natury wokół nas.

Na rynku znajdziemy wiele modeli saun zewnętrznych, w tym między innymi ruskie banie – sauny w pełni zabudowane, zapewniające przyjemny relaks bez dostępu światła. Innym rodzajem są sauny z oknem panoramicznym, które są doskonałą alternatywą dla tych, które pragną napawać się malowniczymi krajobrazami relaksując się przy tym w saunie.

 

Relaks w saunie ogrodowej

 

Niestety, decyzja o zakupie sauny ogrodowej wiąże się z tym, że podczas gorszej pogody musimy pokonać pewną odległość, by móc spędzić w niej czas. Im temperatura będzie niższa, a warunki pogodowe będą się pogarszać, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza sauna zewnętrzna będzie się niszczyć, tracąc przy tym swój oryginalny wygląd.

 

Jak wybrać saunę?

 


Która sauna jest zatem lepsza – zewnętrzna, czy wewnętrzna? Naszym zdaniem warto na początek skorzystać z jednej i z drugiej, by móc się przekonać, która najlepiej spełnia nasze wymagania. Jeżeli zdecydujemy się już na konkretny rodzaj, to warto wówczas skupić się na tym, jakie parametry są istotne podczas wyboru sauny.

 

Dla tych, którzy cenią sobie przyjemny relaks nie tylko w saunie, ale także w SPA, polecamy cykl naszych artykułów na ten temat: