Niemal jedna czwarta wszystkich wypadków śmiertelnych, do których dochodzi w krajach europejskich spowodowana jest przez osoby będące pod wpływem alkoholu. Co więcej, ponad 80% z nich mogłoby nie mieć miejsca, gdyby kierowcy byli trzeźwi, a dzięki temu około 5000 osób uniknęłoby śmierci. W jaki sposób jesteśmy w stanie odwrócić te smutne statystyki? Z pewnością musimy kierować się zasadą: „prowadzę – nie piję”, a jeżeli mamy wątpliwości co do naszego stanu, warto skorzystać z alkomatu osobistego, który wskaże nam zawartość alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. W jaki sposób wybrać odpowiedni alkomat? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

 Alkohol a wypadki na drodze

 

Alkomat – czym jest i w jaki sposób działa?

Alkomatem nazywamy specjalistyczne urządzenie pomiarowe, którego celem jest mierzenie stężenia alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu (nie myląc z ilością alkoholu we krwi). Taki pomiar wykonywany jest w promilach (‰) lub miligramach na litr (mg/L). Na rynku znajdziemy obecnie kilka rodzajów alkomatów, różniących się konstrukcją:

 • Alkomaty półprzewodnikowe, wyposażone w tzw. sensor półprzewodnikowy. Ich atutem jest niska cena, jednak niejednokrotnie zawodzi ich dokładność, jak również sensory, które ulegają rozkalibrowaniu.
 • Alkomaty elektrochemiczne, w których wykorzystuje się sensor elektrochemiczny. Są one znacznie dokładniejsze w porównaniu do poprzednich modeli, bardziej czułe i wytrzymałe. Nie bez znaczenia jest tu także ich wyższa cena w stosunku do urządzeń z sensorem półprzewodnikowym.
 • Alkomaty spektometryczne – najdroższe ze wszystkich alkomatów (ich cena sięga nawet kilku tysięcy złotych), działające na zasadzie podczerwieni.

 

Czym jest alkomat, jakie rodzaje dostępne są na rynku?

 

Czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru alkomatu

Planując zakup alkomatu należy zastanowić się przede wszystkim, do jakich celów będzie on wykorzystywany – czy przeznaczony będzie dla osób prywatnych, czy też firmom, instytucjom państwowym lub policji. Bez względu jednak na przeznaczenie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mogą zaważyć o tym, jaki alkomat sprawdzi się najlepiej.

 

Wielkość czujnika

Najdokładniejsze wyniki oferuje czujniki o niedużych rozmiarach, które pozwalają na wykonywanie analiz mniejszej próbki powietrza. W związku z tym elementem, który powinien przykuć naszą uwagę jest tzw. „zakres błędu” – im większy przedział, tym mniejsza dokładność alkomatu.

 

Tryb pracy

Współczesne alkomaty pracują w dwóch trybach – aktywnym i pasywnym. Tryb aktywny wymaga od użytkownika aktywnego udziału w badaniu: nabrania powietrza i mocnego, kilkusekundowego dmuchnięcia w ustnik alkomatu. W trybie pasywnym wystarczy przybliżyć alkomat do ust badanej osoby, a wynik podawany jest bez określenia wartości stężenia. W związku z tym alkomaty pracujące w trybie aktywnym są znacznie dokładniejsze ze względu na możliwość pobrania większej próbki do badań

 

Czujnik przepływu powietrza

Jest to specjalny sensor zastosowany w większości alkomatów, który informuje nas, czy podczas badania została pobrana odpowiednio duża próbka powietrza (około 1,2 l), która pozwoli na prawidłowe przeprowadzenie badania.

 

Zakres pomiaru

Podstawowe alkomaty oferują zakres pomiaru w przedziale od 0 do 2,0‰, natomiast w przypadku tych bardziej zaawansowanych modeli górna granica może sięgać nawet 5 lub 6‰.

 

Ilość pomiarów

Warto pamiętać o tym, że każdy alkomat wyróżnia określona żywotność – po przeprowadzeniu pewnej ilości badań ulega rozregulowaniu lub zużyciu. Biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne, warto interesować się tymi alkomatami o dłuższej żywotności, jak również możliwości przeprowadzania kalibracji bezpośrednio przez sklep, w którym nabyliśmy sprzęt. Koszt tego typu działania oscyluje na poziomie 50-100 zł.

 

Ustnik

W większości alkomatów dostępnych na rynku znajdziemy specjalny ustnik, który pozwoli na wdmuchiwanie powietrza bezpośrednio do urządzenia. Najlepiej, by wybrany przez nas alkomat posiadał dodatkowe, wymienne ustniki, które w prosty sposób wymienimy.

 

Wyświetlacz

By uzyskać dokładny wynik pomiaru, warto, by alkomat posiadał przejrzysty wyświetlacz. W tych najtańszych modelach znajdziemy jedynie diody wskazujące zakres, a nie konkretną wartość liczbową, co nie stanowi dla nas jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Droższe, bardziej zaawansowane modele wyposażone są w duże wyświetlacze, które w szybki sposób wskażą konkretną wartość stężenia alkoholu.

 

Cena

Obecnie na rynku znajdziemy alkomaty różniące się nie tylko budową i funkcjami, ale przede wszystkim ceną. Możemy kupić proste urządzenie za kilkadziesiąt złotych lub profesjonalny sprzęt za kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Te tanie alkomaty najczęściej wykonane są ze słabych gatunkowo materiałów, są mniej dokładne i nie posiadają czujnika powietrza. W modelach droższych znajdziemy sensory półprzewodnikowe, wytrzymalsze materiały i znacznie wyższą żywotność. Niejednokrotnie oferują nam wyższą precyzję i niższy zakres błędu.

 

Jak wybrac idealny alkomat?

 

 

Jak widać, istnieje szereg czynników, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru alkomatu. Warto zapoznać się z różnymi modelami dostępnymi na rynku, porównać ich konstrukcję, funkcje, a także cenę. W naszym sklepie znajdziecie Państwo bogatą ofertę alkomatów, zróżnicowanych na podstawie ceny, przeznaczenia i konstrukcji.

 1. Alkomat FITalco Neon F1 z zasilaczem samochodowym
 2. Bezkontaktowy tester trzeźwości AlcoBlow + pokrowiec
 3. Kompaktowy tester trzeźwości FITalco DAT II
 4. Nowoczesny tester trzeźwości FITalco Black
 5. Profesjonalny tester trzeźwości FITalco Start
 6. Przesiewowy tester trzeźwości FITalco Blow 2
 7. Tester trzeźwości FITalco Galaxy z czujnikiem II generacji
 8. Tester trzeźwości FITalco Galaxy z platynowym czujnikiem elektrochemicznym
 9. Tester trzeźwości FITalco Grafit z czujnikiem IV generacji
 10. Tester trzeźwości Prodigy S z panelem dotykowym

 

 


Czy Waszym zdaniem alkomat to sprzęt, w który powinien być zaopatrzony każdy kierowca? Serdecznie zachęcamy do udziału w dyskusji! A pozostając w tematyce imprezowo-alkoholowej zachęcamy do przeczytania artykułu na temat szybkich, fit przekąsek, idealnych na mecz lub spotkanie ze znajomymi: https://epraktyk.pl/blog/przekaski-na-mecz/.