W ostatnich latach przygotowywanie wędlin, mięs i ryb we własnym ogrodzie cieszy się coraz większą popularnością. Dbając o swoje zdrowie i o to, by jedzenie przygotowywane przez nas pozbawione było dodatkowej chemii wybieramy atrakcyjne, nowoczesne wędzarnie, które następnie umieszczamy w naszych ogrodach, na tarasach lub podwórkach. Ich dodatkowym atutem jest pełnienie funkcji estetycznych – w doskonały sposób dopełniają wygląd naszej posesji i sprawiają, że nabiera ona zupełnie nowego charakteru.

Decydując się na zakup wędzarni ogrodowej warto wiedzieć, jaki materiał jest najlepszy do jej wykonania. Wśród tych najpopularniejszych wyróżniamy przede wszystkim modele drewniane i metalowe. Te pierwsze gwarantują nam łatwość w zbudowaniu jej od podstaw, drugie zaś zapewniają niesamowitą wytrzymałość i trwałość nawet przez wiele lat.

Jakie są zatem najważniejsze różnice pomiędzy wędzarniami drewnianymi i metalowymi? Oto kilka głównych aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Temperatura wędzenia

Wędzarnie wykonane z metalu wyróżnia szybszy proces schładzania się, co ma zasadniczy wpływ na konieczność częstszego doglądania procesu wędzenia.

Waga

Wędzarnie metalowe są zdecydowanie cięższe od tych wykonanych z drewna, co z pewnością zmniejsza ich mobilność, zwłaszcza jeżeli stworzone zostały jako modele o dużych wymiarach.

Rodzaj wędzenia

Jak zostało już wspomniane, wędzarnie metalowe szybciej się schładzają. Uznaje się zatem, że lepiej sprawdzają się podczas wędzenia produktów na zimno.

Rodzaj produktów do wędzenia

Miłośnicy domowo wędzonych potraw twierdzą, iż wędzarnie metalowe najlepiej sprawdzają się podczas wędzenia ryb.

Jakość wędzonek

Zwykło się uważać, iż drewniane wędzarnie oferują nam specyficzny pożądany smak, który jest o wiele bardziej intensywny w porównaniu do tego uzyskanego z wędzarni stalowej. Niemniej jednak największy wpływ na jakość uzyskanej wędzonki ma intensywny dym, który powstaje na wskutek stosowania odpowiedniego opału do wędzenia.

 

Odpowiedź na tytułowe pytanie, która wędzarnia jest lepsza – drewniana czy metalowa nie jest jak widać jednoznaczna i każdy powinien podjąć ją całkowicie indywidualnie. My pragniemy jedynie zaproponować trzy różne wędzarnie, które dostępne są do nabycia w naszym sklepie.

 

1. Metalowa wędzarnia ogrodowa z paleniskiem, kanałem dymowym i deflektorem

Model o ergonomicznych wymiarach i praktycznych funkcjach pozwala cieszyć się smakiem ulubionych potraw przez wiele lat. W prezentowanym zestawie otrzymujemy solidną wędzarnię ogrodową z paleniskiem, kanałem dymowym oraz deflektorem.

Wędzarnia metalowa

 

2. Stalowa wędzarnia ogrodowa z paleniskiem i nogami

Kolejna propozycja to nowoczesna wędzarnia ogrodowa z paleniskiem i stabilnymi nóżkami, które  zapewniają zwiększoną stabilność. Model ten wyposażono także w komorę wędzarniczą oraz kanał dymowy.

Wędzarnia ogrodowa z paleniskiem, kanałem dymowym i deflektorem

3. Drewniana wędzarnia ogrodowa Lew z drewna olchowego

Na koniec, dla porównania, wędzarnia drewniana, którą wykonano z wysokogatunkowych, frezowanych desek olchowych. Podobnie jak dwa poprzednie modele, posiada komorę wędzarniczą, palenisko oraz kanał dymowy. Dodatkowo produkt posiada podstawę metalową z nogami.

 

Drewniana wędzarnia ogrodowa Lew z drewna olchowego