Czerwiec, lipiec, sierpień – trzy miesiące, które kojarzą nam się przede wszystkim z gorącymi promieniami słońca, piękną pogodą, beztroską i… prawdziwym ślubnym boomem! Większość par, które planują zawrzeć związek małżeński marzy o tym, by najpiękniejsze słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedzieć właśnie w okresie wakacyjnym.

Nie da się ukryć, że ślub to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Przygotowania do tego dnia rozpoczynamy zatem o wiele, wiele wcześniej przed wyznaczoną datą. Organizacja tego typu imprezy to nie tylko poświęcenie ogromnego nakładu czasu, ale przede wszystkim nakładu finansowego. Ile kosztuje nas w takim razie przeciętny ślub i wesele?

Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć Grupa Portali Weselnych, która przeprowadziła Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców.

 

Koszty całościowe

Najczęściej nowożeńcy planują przeznaczyć na organizację ślubu i wesela około 20-40 tysięcy złotych (45%). Co trzecia para narzeczonych wydaje mniej niż 20 tysięcy złotych, natomiast co czwarty Polak ma zaplanowane na ten cel ponad 40 tysięcy złotych. Średnio Polacy wydają 48 tysięcy złotych na wszystkie elementy związane z organizacją ślubu i wesela. Państwo młodzi wydają około 200-300 zł na jednego gościa, natomiast średnia liczba osób, które będą dzielić z nimi radość z tego dnia wynosi od 50 do 100 osób.

Koszty ślubu i wesela

 

Ślub kościelny, a może cywilny?

Najważniejszym aspektem wpływającym na całkowity koszt ślubu i wesela jest to, czy planujemy ślub kościelny, czy też cywilny. Z reguły osoby decydujące się na ślub kościelny muszą się liczyć z tzw. „kopertą dla księdza”, dekoracją kościoła, jak również oprawą muzyczną. Tutaj średni koszt oscyluje w granicach 400-600 zł.

Warto również zauważyć, iż osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński organizują huczne wesele, co nie zawsze ma miejsce w przypadku ślubu cywilnego.

Koszt ślubu cywilnego i kościelnego 

 

Już mi niosą suknię z welonem…

Każda mała dziewczynka marzy o tym, by chociaż raz w życiu wyglądać jak prawdziwa księżniczka. Marzenie to spełnia najczęściej w dniu ślubu zachwycając zniewalającą suknią ślubną i przepięknym welonem. Na ten wydatek kobiety przeznaczają średnio od  dwóch do czterech tysięcy złotych. Do tego należy dodać również koszt obuwia i biżuterię.

Ślubna kreacja dla mężczyzny to wbrew pozorom również wcale niemały koszt. Na elegancki, dobrej jakości garnitur należy przeznaczyć około 1500-2000 zł. Do tego dochodzi koszula, obuwie i pasek, co w całości daje nam koszt na poziomie około 2000-2500 zł.

Koszty sukni ślubnej i dodatków

 

Sala weselna, muzyka, zdjęcia

Za powodzenie wesela odpowiada przede wszystkim jak najlepszy dobór sali weselnej, oprawy muzycznej oraz fotografa, który wykona dla nas zdjęcia będące pamiątką na całe życie. Średni koszt w lokalu ponoszony za osobę to około 200 zł, do czego doliczyć należy jeszcze koszt tortu i alkoholu.

Oprawa muzyczna, czyli wynajęcie zespołu weselnego lub profesjonalnego DJ-a to szeroki przedział cenowy, bo od 1500 do 5000 zł, a nawet i więcej. Wszystko zależy od renomy muzyków i ich umiejętności.

Fotograf i kamerzysta to również bardzo szeroki zakres cenowy z uwagi na ich doświadczenie i prestiż. Możemy znaleźć fotografa, który za 1500 zł wykona zdjęcia z naszego ślubu, wesela i pleneru, a możemy znaleźć także takiego, który za ten sam zakres usług będzie sobie życzyć nawet 5000 zł.

Koszt wynajęcia sali weselnej, zespołu i fotografa

 

Obrączki, zaproszenia, ozdoby

Każdy z wymienionych elementów jest niezbędny  podczas tego wyjątkowego dnia. Za obrączki, które będą zdobić nasz palec zapłacimy około 1000-2500 zł, natomiast wszelkie produkty dekoracyjne i zaproszenia kosztować nas będą o wiele mniej, jednak w zależności od liczby osób koszt ten będzie mniej lub bardziej odczuwalny.

Koszty obrączek ślubnych

 

Niespodzianki dla gości

Współcześni Państwo Młodzi coraz częściej decydują się na różnego rodzaju atrakcje dla swoich gości – fontanny czekoladowe, pokazy fajerwerków, stoły ze słodkościami, barmana lub zabawę z animatorem dla dzieci. Są to dodatkowe, często niemałe koszty, które również zadecydują o całkowitym koszcie organizacji ślubu i wesela. To, jakimi funduszami dysponujemy jest istotne podczas podjęcia decyzji o tym, na które z atrakcji możemy sobie pozwolić.

Niespodzianka dla gości - fajerwerki

 

Jak widać, organizacja ślubu i wesela to wcale niemały wydatek, który może zwrócić się w postaci „kopert” od gości, ale wcale nie musi. Należy zatem poważnie zastanowić się nad tym, które z aspektów są dla nas najważniejsze podczas planowania naszego najpiękniejszego dnia w życiu, tak, by mieć pewność, że spokojnie będziemy w stanie wszystko opłacić.