Decydując się na zakup mebli ogrodowych do swojego ogrodu, na taras lub balkon musimy pamiętać o tym, że będą one nieustannie narażane na działanie czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Meble ogrodowe, dzięki którym zagospodarujemy naszą przestrzeń będą poddawane działaniu promieniowania ultrafioletowego, opadów deszczu, śniegu, a także silnym porywom wiatru.

Co zatem możemy zrobić, by zadbać o nienaganny wygląd naszych mebli ogrodowych? W jaki sposób je uchronić przed kapryśną pogodą tak, by służyły nam przez lata? Rozwiązań jest kilka, a metoda, która sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku będzie zależna od tego, z jakiego materiału wykonane zostały meble ogrodowe.

 

Drewno

Drewno jest materiałem najczęściej wykorzystywanym w produkcji mebli stosowanych na zewnątrz. Najpopularniejszymi rodzajami drewna są: teak (niezwykle modne w ostatnich latach drewno egzotyczne), sosna, świerk, buk, czy też dąb.

Dbając o piękny wygląd mebli drewnianych, musimy pamiętać o ich impregnacji. W tym celu świetnie sprawdzają się produkty VIDARON, w tym między innymi Lazura Pro Ochronno-Dekoracyjna, która świetnie chroni, dekoruje, jak również zabezpiecza nasze meble przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Innym powszechnie wykorzystywanym środkiem są Drewnochrony, które świetnie zaimpregnują zarówno meble, jak również drewniane płotki.

Konserwację drewnianych mebli ogrodowych z powodzeniem możemy przeprowadzić samemu. Na początek powinniśmy całkowicie usunąć stare, zniszczone powłoki, a następnie zaimpregnować meble wybranym przez nas specyfikiem. By uzyskać zadowalający efekt, z reguły wystarczają dwie warstwy preparatu, które powinny wyschnąć po około 12 godzinach.

Meble z drewna - impregnacja

 

Rattan / technorattan

W ostatnich latach niezwykle modne stały się meble rattanowe, które znakomicie zaprezentują się w niemal każdej przestrzeni. Są one w pełni odporne na działanie wody i wysokich temperatur, jednak kiepsko sobie radzą z niskimi temperaturami i wysokim nasłonecznieniem. W związku z tym, swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w zadaszonych altankach, na tarasach oraz balkonach.

Meble z rattanu i technorattanu to doskonała opcja dla tych osób, które nie chcą zbyt dużo czasu poświęcać na ich konserwację. Do ich pielęgnacji wystarczy nam zaledwie gąbka nasączona mydłem lub lekko zwilżona ściereczka, za pomocą której zetrzemy z nich kurz i brud.

Stylowe meble z technorattanu - pielęgnacja

Metal / żeliwo

Meble metalowe i żeliwne to prawdopodobnie jedne z najtrwalszych produktów dostępnych na rynku, a zarazem najstabilniejszych i najcięższych, przez co są trudne w przenoszeniu. Są one w pełni odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego też z powodzeniem możemy trzymać je w okresie zimowym na zewnątrz. Jedyne, o czym musimy pamiętać to to, by sprawdzać, czy nie ulegają korozji. W takiej sytuacji powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat antykorozyjny, np. specjalną, ochronną farbę.

Meble metalowe - jak impregnować?

Jak widać, na rynku dostępny jest szeroki asortyment różnego rodzaju mebli ogrodowych – poczynając od drewnianych, rattanowych, metalowych, a kończąc na naturalnych, wiklinowych, jak również sztucznych, ale bardzo tanich meblach plastikowych. Wszystkie z nich możemy zabezpieczyć dodatkowymi pokrowcami na meble i przechowywać je następnie w piwnicy lub garażu. Dzięki temu pozostaną one czyste, schludne, a co najważniejsze – nie stracą one swojego pierwotnego wyglądu i kształu.

 

A Wy w jaki sposób dbacie o meble ogrodowe? Czekamy na Wasze opinie!