Dążenie do perfekcji w każdej dziedzinie – oto główny cel wielu z nas, który pragniemy osiągnąć także w aranżacji naszych wnętrz i przestrzeni na zewnątrz. W czym tkwi sekret idealnie przyciętej trawy w naszym ogrodzie, jak również soczystej zieleni na tarasie lub balkonie. Sztuczna trawa, czyli sposób na pozbycie się problemów z koniecznością pielęgnacji podlewania i koszenia. Nieustannie zachwyca pięknym odcieniem, nigdy nie zwiędnie. Na czym polega zatem wyższość sztucznej trawy nad prawdziwym trawnikiem, jaki jest jej koszt i zastosowanie?

 

Sztuczna trawa – Twój patent na piękny ogród, balkon lub taras

Sztuczna trawa to w ostatnich latach prawdziwy hit dekoracyjny, który znakomicie sprawdza się w naszych przestrzeniach, nadając im ciekawy, a zarazem funkcjonalny charakter. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w miejscach wilgotnych, zacienionych lub wręcz przeciwnie – nazbyt nasłonecznionych. Na ten rodzaj podłoża warto się zdecydować również w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ciągami komunikacyjnymi i istnieje prawdopodobieństwo, że naturalny trawnik zbyt szybko ulegnie wytarciu. Sztuczna trawa to także świetny patent na przydomowym placu zabaw, niedużym boisku dla dzieci lub na balkonie, na którym pragniemy przemycić nieco naturalnego wystroju.

 

Sztuczna trawa do ogrodu, na taras lub balkon

 

Plusy i minusy posiadania sztucznej trawy

Mało kto pewnie wie, ale sztuczna trawa to materiał, do którego produkcji wykorzystywany jest specjalny granulat produkowany z recyklingu, co pozwala na wtórne zagospodarowanie gumowych odpadów w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Trawa jest z jednej strony sztuczna, a z drugiej ekologiczna i wolna od zanieczyszczeń.

 

Dlaczego warto zainwestować w sztuczną trawę?

  • Uniwersalne podłoże, które możemy wykorzystywać na zewnątrz bez względu na porę roku.
  • Łatwość w utrzymaniu i codziennym czyszczeniu.
  • Prosty montaż – wystarczy ją odpowiednio ułożyć i przymocować klejem montażowym.
  • Miękka faktura, dzięki której ochronimy nasze dziecko przed urazem, a także zamortyzujemy jego upadek.

 

Wady posiadania sztucznej trawy

  • Pomimo ekologicznej konstrukcji, sztuczna trawa nie tworzy w naszej przestrzeni naturalnego mikroklimatu i nie produkuje tym samym tlenu.
  • W upalne dni sztuczna trawa ulega nagrzaniu, przez co chodzenie po niej staje się utrudnione.
  • Wyższa cena w stosunku do naturalnego podłoża, a trawa gorszej jakości może się szybko zniszczyć.
  • Ciężko wyczyścić z niej drobne nitki lub sierść zwierząt.

 

Rodzaje sztucznej trawy

 

Sztuczna trawa – jaki koszt?

Obecnie na rynku znajdziemy różne rodzaje sztucznej trawy, różniące się odcieniem, długością runa, techniką wykonania, a przede wszystkim jakością. W dobrze zaopatrzonym sklepie znajdziemy sztuczną trawę w postaci zwartych podkładów lub misternie tkanych dywanów, których wygląd z trudem odróżnimy od naturalnej murawy. W zależności od poszczególnych parametrów za metr bieżący sztucznej trawy zapłacimy więc już od 10 zł/m2, aż do około 60 zł/m2.

Cechą całkowicie indywidualną jest kolor sztucznej trawy – możemy wybierać spośród produktów w różnych odcieniach zieleni, jak również w innych barwach: bieli, czerni, kolorze niebieskim lub żółtym. Warto jednak dopytać o to, czy upatrzony model dobrze wchłania wodę i czy szybko schnie.

 


 

Podsumowując, naszym zdaniem sztuczna trawa to świetny patent przede wszystkim dla osób, które pragną cieszyć się namiastką zieleni na tarasie lub balkonie, jak również dla tych, które mają małe dzieci. Jeżeli jednak jesteście miłośnikami naturalnego trawnika, to zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami na temat jego pielęgnacji: https://epraktyk.pl/blog/jak-dbac-o-trawnik/.