Pergola ogrodowa to idealna propozycja dla każdego miłośnika ogrodów w stylu romantycznym. Ta wyjątkowa konstrukcja ogrodowa rewelacyjnie łączy się z pięknymi pnączami otulającymi aluminiowe barierki i drewniane konstrukcje. Rośliny pnące tworzą niepowtarzalny efekt „żywych ścian”, dzięki czemu nasz ogród, balkon i taras nabiera tajemniczego, wręcz magicznego charakteru. W jaki sposób zatem wybrać idealną pergolę do naszego ogrodu? Czy lepiej sprawdzi się pergola drewniana, czy pergola aluminiowa? Z jakimi dekoracjami ogrodowymi zaprezentuje się najlepiej?

 

 Pergole i altany ogrodowe - drewno czy aluminium?

 

Pergola ogrodowa drewniana

Na rynku najczęściej mamy styczność z drewnianymi pergolami ogrodowymi. Tym, co je wyróżnia jest niezaprzeczalnie piękny wygląd, który świetnie komponuje się z naturą i zielenią naszego ogrodu, jak również łatwość w ewentualnej wymianie na nową.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż drewno jest materiałem wymagającym dodatkowej impregnacji tak, by było odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz działanie sił mechanicznych. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest wybór pergoli z drewna laminowanego, znacznie trwalszego i bardziej odpornego na pęknięcia.

 

Drewniana pergola ogrodowa 

 

Pergola ogrodowa aluminiowa

Alternatywą dla naturalnie pięknej pergoli drewnianej jest ta wykonana z aluminiowa pergola ogrodowa, która przybiera kształt altany, łuku lub furtki ozdobnej. Pergole aluminiowe zachwycają eleganckim designem, mnogością ciekawych wzorów i zdobień, dzięki czemu nasz ogród staje się naprawdę magiczny. Najczęściej wybieranymi są te w formie łuku, w który możemy wpleść piękne, pnące róże lub bluszcze.

Ze względu na różny wygląd pergoli aluminiowych sposób ich montażu nie jest jednakowy w każdym przypadku. Niektóre z nich posiadają stabilne nóżki, które stanowią dodatkowe podparcie dla całej konstrukcji, inne natomiast charakteryzuje grubszy materiał, który zabezpiecza pergolę przed przewróceniem się podczas silnych podmuchów wiatru.

Pergole wykonane z aluminium są nie tylko stabilne, ale także bardzo trwałe i odporne na działanie zmiennych temperatur i opadów atmosferycznych. Podobnie jak w przypadku pergoli drewnianych, również i tutaj ważna jest ich impregnacja, by skutecznie zabezpieczyć je przed korozją. W innym przypadku musimy liczyć się z tym, że pojawi się rdza, a wygląd pergoli przestanie cieszyć nasze oko i zdobić ogród.

 

Pergola aluminiowa w kształcie łuku

 

Odpowiadając zatem na pytanie, który rodzaj pergoli sprawdzi się lepiej w ogrodzie, to naszym zdaniem wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji, jednak sami jesteśmy wiernymi fanami pergoli aluminiowych. Bogactwo rozwiązań architektonicznych, ciekawe wzornictwo, a co najważniejsze – niebywała trwałość to gwarancja wieloletniej satysfakcji i idealnego dopełnienia wyglądu naszego ogrodu.

 

Na koniec prezentujemy dwie, naszym zdaniem bardzo ciekawe, dekoracje ogrodowe, które pięknie zaprezentują się wraz z pergolami ogrodowymi.

 

1. Srebrne kule ogrodowe

Wystarczy umieścić ten piękny zestaw trzech srebrnych kul ogrodowych o różnej wielkości tuż obok naszej pergoli ogrodowej, by móc cieszyć się przytulnym, wręcz magicznym klimatem w naszym ogrodzie zarówno latem, jak również jesienią i zimą. O tym, w jaki sposób wybrać idealne kule ogrodowe warto poczytać tutaj: https://epraktyk.pl/blog/Jesienne-porzadki-organizacja-ogrodu-i-przestrzeni-srebrne-kule-ogrodowe-jak-wybrac/.

Komplet trzech kul ogrodowych o różnej wielkości 

2. Matowe minipochodnie ogrodowe Blomus

Świetnym sposobem na relaks w ogrodzie jest zamontowanie w nim klimatycznych pochodni. Nasza propozycja to komplet czterech matowych mini pochodni ogrodowych z kolekcji Orchos, wyprodukowanych przez markę Blomus.  Jeżeli umieścimy je w pobliżu naszej pergoli, to możemy mieć pewność, że otaczająca nas zieleń stanie się jeszcze piękniejsza i bardziej wyrazista.

Komplet czterech mini pochodni do ogrodu marki Blomus

 

 

A co Wy myślicie o pergolach ogrodowych? Czy zdobią już Wasze ogrody, a może planujecie ich zakup? Serdecznie zapraszamy do dyskusji i zapoznania się z pełną ofertą naszych akcesoriów ogrodowych.