Budowa domu to długotrwały proces wymagający od nas ogromnej wiedzy, nakładów finansowych, a przede wszystkim odpowiedniego planu, który pozwoli nam na stworzenie wymarzonej przestrzeni do życia. Każdy błąd popełniony na etapie budowy domu skutkować będzie bowiem naszym niezadowoleniem i koniecznością wprowadzania późniejszych zmian, niejednokrotnie bardzo kosztownych. Jednym z najważniejszych elementów związanych  budową domu jest podjęcie decyzji związanej z montażem centralnego ogrzewania. W tym momencie warto zadać sobie pytanie – czy dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie ogrzewania podłogowego?

 

Czy warto instalować ogrzewanie podłogowe?

 

Ogrzewanie podłogowe to coraz bardziej popularny sposób ogrzewania, z reguły montowane w kuchniach i łazienkach, aczkolwiek spotykane także w innych pomieszczeniach. Dzięki przyjemnemu ciepłu odczuwanemu na stopach możemy w równomierny sposób ogrzać całą naszą przestrzeń. Jakie są zatem plusy i minusy ogrzewania podłogowego? Jakie są koszty jego montażu i na co warto zwrócić uwagę?

 

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Na rynku budowlanym spotkać się możemy przede wszystkim z dwoma rodzajami ogrzewania podłogowego – ogrzewaniem elektrycznym oraz wodnym. Pierwsze z nich charakteryzuje łatwość w montażu i wyjątkowa estetyka, gdyż nie potrzebujemy w nim instalacji c.o., ani kotła grzewczego. Jest ono bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, niestety wiąże się z dużymi, nawet dwukrotnie wyższymi kosztami w porównaniu do standardowego ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie wodne to rozwiązanie najczęściej spotykane w naszych domach. Ciepło rozprowadzane jest tu poprzez gorącą wodę płynącą w rurach. Pomimo wysokiego kosztu instalacji, koszty utrzymania domu pod względem ogrzewania wcale nie jest tak drogie, w związku z czym możemy mieć pewność, że z czasem inwestycja ta będzie się zwracać.

Trzecim, najrzadziej spotykanym rodzajem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie powietrzne, które bazuje na przepływie nagranego powietrza poprzez kanały umieszczone w podłodze.

 

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Decyzja o instalacji ogrzewania podłogowego nie należy do najprostszych, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż wiążą się z nią nie tylko korzyści, ale także pewne niedogodności. Za największy atut uważa się przede wszystkim niezwykłą estetykę – cała konstrukcja grzewcza jest niewidoczna i nie zajmuje dodatkowego miejsca w naszym pomieszczeniu. Ogrzewanie jest równomiernie rozprowadzane po całej przestrzeni, dbając tym samym o nasze zdrowie. Jak wiadomo, najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla naszego organizmu jest niska temperatura na wysokości głowy, a wyższa przy podłożu.

Z drugiej strony, ogrzewanie podłogowe niesie za sobą wiele problemów podczas ewentualnej awarii instalacji. Musimy wówczas zrywać całą posadzkę,  co wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością nieplanowanego remontu. Warto pamiętać także, że ogrzewanie umiejscowione w podłodze ogranicza nas jeżeli chodzi o aranżację pokoju – zaleca się zmniejszenie liczby mebli do minimum, by nie wpłynąć negatywnie na wydajność naszego ogrzewania.

Co więcej, ogrzewanie podłogowe wyróżnia tzw. „bezwładność cieplna” – długo się nagrzewa, a potem powoli stygnie, przez co ciężko jest nam regulować pożądany stopień nagrzania pomieszczenia.

 

Wady i zalety ogrzewania podłogowego w domu

 

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego

Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym, ważnym, jednak niekoniecznie pozytywnym aspekcie – koszcie instalacji ogrzewania podłogowego. Jego całkowita wartość związana jest przede wszystkim z rodzajem ogrzewania, materiałami, które użyjemy, a także tym, czy zamontujemy je samodzielnie, czy tez wynajmiemy ekipę fachowców.

Bazując na średnich wartościach, instalacja ogrzewania podłogowego będzie nas kosztować od 80 do 200 zł/m2, jeżeli zdecydujemy się na montaż przez profesjonalistów. Jeżeli natomiast czujemy się na siłach, by wszystkie prace wykonać samodzielnie, koszt ten może spaść do około 70-120 zł/m2.

 

Ile kosztuje instalacja ogrzewania podłogowego

 


 

Naszym zdaniem ogrzewanie podłogowe to bardzo fajna sprawa – zwłaszcza dla tych osób, które uwielbiają chodzić boso po domu, nawet w najbardziej mroźne poranki :) A czy Wy zdecydowaliście się na tego typu rodzaj ogrzewania w swoim domu? Pozostając w tematyce „podłogowej” zapraszamy również do zapoznania się z naszymi propozycjami na wybór podłogi tarasowej.