Pierwsze płatki śniegu to znak, że wielkimi krokami nadchodzi zima. Dla narciarzy i snowboardzistów to natomiast sygnał, że jeszcze chwila i będą mogli wyciągnąć ze strychu swój nieużywany ostatnio sprzęt narciarski i rozpocząć przygotowania do nadchodzącego sezonu narciarskiego. Narty, deska snowboardowa, odzież narciarska i akcesoria, a wśród nich obowiązkowo kask narciarski. No właśnie – obowiązkowo? Czy na pewno kask narciarski jest nam w tym wszystkim potrzebny? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu niedoświadczonych sportowców, którzy albo jeżdżą jeszcze stosunkowo krótko i ich zdaniem bardzo powoli, albo kategorycznie odmawiają noszenia kasku.

Obserwując zawodników na stokach narciarskich wciąż ciężko dostrzec tych, którzy jeżdżą w kaskach. Świadczy to niestety o ich braku świadomości i lekkomyślności. Noszenie kasku to tak naprawdę nic wstydliwego, to po prostu dbałość o bezpieczeństwo! O ile jest on dobrze dopasowany do naszej głowy, to z pewnością nie będzie niewygodny. W szybki sposób się do niego przyzwyczaisz, a przy tym unikniesz nieprzyjemnych sytuacji podczas wypadku.

W jaki sposób dobrać kask narciarski?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniego kasku narciarskiego, należy dokładnie zmierzyć obwód naszej głowy. Mierzymy go około 1 cm nad linią brwi. W poniższej tabeli umieściliśmy informacje o przeliczeniu obwodu głowy w cm na standardowe rozmiary kasków.

Rozmiar

XXXS

XXS

XS

S

M

L

XL

XXL

Obwód głowy w cm

49-50

51-52

53-54

55-56

57-58

59-60

61-62

63-64

 

Dobrze dopasowany kask powinien trzymać się na naszej głowie nawet bez zapiętego paska pod szyją – nie powinien wtedy spadać nawet w sytuacji, gdy mocno potrząśniemy głową. Co więcej, dobrze, by zapięcie pod brodą posiadało specjalną wyściółkę, która chronić nas będzie przed zbędnymi otarciami i konsekwencjami wypadków.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kask narciarski ma na celu przede wszystkim chronić naszą głowę w przypadku potencjalnego urazu głowy, który miał miejsce na stoku. Pytanie tylko, jak często w praktyce takie sytuacje mają miejsce? Uważa się, że około 25% wypadków na stokach narciarskich kończy się urazami głowy. Wśród nich zaliczamy przede wszystkim skaleczenia i lekkie wstrząśnienia mózgu, które mogą skończyć się krwotokiem lub utratą przytomności.

Kaski narciarskie chronią nas również przed takimi nieprzyjemnościami jak mróz, zacinający śnieg, deszcz i wiatr. Te najnowsze doskonale chronią także przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki czemu zakres korzyści z ich korzystania znacząco się powiększa.

Jak widać, noszenie kasku narciarskiego nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie – warto się zdecydować na jego zakup, by móc cieszyć się nie tylko bezpieczeństwem, ale także komfortem na stoku narciarskim. My ze swojej strony pragniemy zaproponować kilka ciekawych modeli kasków marki Bolle, które z pewnością przypadną Państwu do gustu.

Bolle Backline Visor with Modulator Grey Visor

Czarny kask narciarski dla mężczyzn Bolle Backline Visor with Modulator Grey Visor

Kask narciarski Bolle B-Star Soft Black

Kask narciarski dla mężczyzn Bolle B-Star Soft Black - czarny

Kask narciarski Bolle B-Rent Shiny White&Silver

Bolle B-Rent Shiny White&Silver - kask narciarski dla kobiet w kolorze białym