Nadchodzi sezon grillowy, a Ty wciąż nie wybrałeś odpowiedniego paleniska do swojego ogrodu? Marzy Ci się przyrządzanie wyśmienitych dań z rusztu, jednak decyzja, który grill wybrać przyprawia Cię o ból głowy? Spróbujemy zatem pomóc Ci rozwiązać ten problem, a przy przedstawić kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru paleniska ogrodowego.

 

Rodzaje palenisk

W dzisiejszych czasach rynek ogrodowy oferuje nam grille ogrodowe podzielone ze względu na rodzaj paliwa, które w nim stosujemy.

Znanymi od lat i wciąż docenianymi są grille węglowe, które pozwalają nam przygotować smaczne potrawy za naprawdę niewielką cenę. Z drugiej strony musimy jednak zdawać sobie sprawę z trudności w ich czyszczeniu, jak również w doborze odpowiedniej rozpałki i węgla.

Nowszymi wersjami grilla są te zasilane elektrycznie lub gazowo. Grille elektryczne zapewniają nam największą łatwość w czyszczeniu, jednak ich użytkowanie wiąże się niestety z poniesieniem dodatkowych kosztów za energię.

Grille gazowe to najdroższe modele oferowane obecnie na rynku. Co więcej, dodatkowym kosztem jest tu konieczność wymiany lub napełniania butli gazowej, która będzie go zasilać. Plusem na korzyść palenisk gazowych jest bez wątpienia możliwość kontrolowania temperatury przyrządzanych potraw, jak również brak konieczności częstego uzupełniania paliwa podczas grillowania.

 

Budowa grilla

Prócz sposobu zasilania naszego paleniska istotną kwestią jest także jego budowa.

Pierwszym modelem jest minimalistyczny grill typu hibachi, który wyróżnia niesamowita mobilność i prosta budowa. Grill w kształcie prostokątna wyposażony jest w płytkie palenisko oraz ruszt. Jest to wersja zdecydowanie najmniej wymagająca, jednak z drugiej strony dająca najmniejsze możliwości podczas grillowania.

Grill kulisty posiada specjalną przykrywkę i jest w równym stopniu mobilny, co poprzedni model. Daje on jednak większe pole manewru podczas grillowania – można w nim wydzielić strefy o różnych temperaturach, dzięki czemu równocześnie pieczemy wiele potraw.

Podstawą grilla kominowego jest długi komin. Stanowi on element dekoracyjny naszego ogrodu, jak również pozwala na proste jego czyszczenie, szybkie rozpalanie i kontrolowanie temperatury. Minusem jest zdecydowanie jego cena.

Ostatnią naszą propozycją jest standardowy grill palenisko, czyli nic innego jak stalowa misa, którą ustawiamy na niskich nóżkach. Dzięki niemu możemy bezpiecznie rozpalać ognisko w ogrodzie, a gdy zechcemy – przeznaczyć go jako grill układając specjalną misę na naszym ruszcie.

 

Jak widać, rynek ogrodowy jest niezwykle bogaty w różne wersje palenisk. My pragniemy zaproponować wersję atrakcyjną cenowo, a przy tym łatwą w montażu i bardzo wytrzymałą – palenisko trójnóg z rusztem i grubą blachą. Za naprawdę świetną cenę można przyrządzić na nim smaczne i aromatyczne potrawy ciesząc przy tym oko jego designerskim wyglądem. Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu, gdzie uzyskać można więcej informacji na jego temat.