Wiosna na dobre rozgościła się w naszych ogrodach, więc możemy zabrać się za prace związane z organizacją naszej przestrzeni – zadbaniem o trawnik, odświeżeniem mebli ogrodowych i wyciągnięciem dawno nie używanych sprzętów ogrodowych. Jeżeli do tej pory trzymaliśmy wszystkie z tych rzeczy w różnych, odległych od siebie miejscach, to jest to także najlepszy moment na zakup praktycznego domku narzędziowego, który skutecznie zadba o porządek w naszym ogrodzie. Jaki model sprawdzi się najlepiej? O czym musimy pamiętać podczas jego wyboru?

 

 Narzędziownia ogrodowa

 

Domek na narzędzia to znakomity patent dla tych osób, które lubią porządek i zorganizowanie. Ze względu na zróżnicowanie naszych wymagań, rynek ogrodowy oferuje nam obecnie wiele modeli narzędziowni, które różnią się przede wszystkim wielkością, kształtem, materiałem, z którego zostały wykonane, jak również sposobem montażu. Ważne jednak, by nasz domek dobrze komponował się z wyglądem ogrodu, a także był funkcjonalny i wygodny podczas codziennego użytkowania.

 

Wielkość

Poszukując idealnego domku narzędziowego powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na te modele o wymiarach nie mniejszych niż 200x130 cm, by móc w nich przechowywać przynajmniej najpotrzebniejszy sprzęt. Jeżeli znajdziemy większą przestrzeń w naszym ogrodzie, to tym lepiej zastanowić się wówczas nad większą konstrukcją, w której umieścimy także meble ogrodowe, rowery, akcesoria do jacuzzi ogrodowego i dekoracje ogrodowe, które pragniemy uchronić przed niskimi temperaturami w zimie.

 

Domek na narzędzia

 

Materiał

Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje domków na narzędzia: drewniane, blaszane lub plastikowe.

 

Drewniane domki narzędziowe

Najbardziej rozpowszechnionym materiałem jest drewno, a dokładnie sosna, która bardzo wytrzymała i świetnie komponuje się z naturalnym wyglądem ogrodu. Wybór drewna do zbudowania domku narzędziowego wymaga od nas konieczności okresowej konserwacji poprzez impregnowanie lub bejcowanie. Domki drewniane charakteryzuje nieco wyższa cena w stosunku do tych wykonanych z innych materiałów, a także większa trudność w transporcie, jednak w tym przypadku wygrywa estetyka i doskonała jakość.

 

Metalowe domki narzędziowe

Blaszane domki narzędziowe wykonywane są najczęściej ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub aluminium. Tym, co je wyróżnia jest przede wszystkim bardzo dobra odporność na korozję, lekkość i niska cena. W tym przypadku możemy pokusić się o model np. z przesuwanymi drzwiami lub dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Domki metalowe najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych, designerskich ogrodach.

 

Plastikowe domki narzędziowe

Trzecia opcja, najtańsza, a zarazem najmniej estetyczna to plastikowe domki na narzędzia. Wybierane są przede wszystkim przez te mało wymagające osoby, które chcą uniknąć częstego czyszczenia domku, jednak chcą, by był on łatwy w montażu i transporcie, a także odporny na zmiennie temperatury oraz promieniowanie UV. Tego typu domki najlepiej umieszczać w tych najmniej widocznych miejscach w naszym ogrodzie.

 

Wybór domku na narzędzia

 

 


Ważnym elementem wyboru narzędziowni do naszego ogrodu jest także odpowiednie jej wyposażenie, dzięki któremu w komfortowy sposób umieścimy nasz sprzęt ogrodowy. Pochwalcie się, jak wyglądają Wasze domki na narzędzia – ile macie półek, jakie ciekawe, funkcjonalne rozwiązania zastosowaliście? A może połączyliście domek na narzędzia z wiatą na samochód, regałem na drewno kominkowe lub pergolą? Dajcie znać w komentarzach! :)