Czy Ty też jesteś miłośnikiem słońca, ciepła i całej aury lata, która wprowadza nas w doskonały nastrój? Niestety, nadchodzące jesienne dni nie napawają optymizmem – temperatury za oknem coraz niższe, a słońce coraz częściej chowa się za chmurami. Co Ty na to, żeby nawet zimą cieszyć się wysokimi temperaturami, a dodatkowo podarować swemu ciału relaks po ciężkim dniu? Zbuduj w swoim domu saunę wewnętrzną. Brzmi nierealnie? Udowodnimy Ci, że nie ma rzeczy niemożliwych!

 Sauna wewnętrzna DIY

 

Sauna wewnętrzna – jaki rodzaj wybrać?

Zanim przeprowadzimy Cię przez cały proces budowania sauny wewnętrznej w Twoim domu, zastanów się, na jaki rodzaj sauny się zdecydujesz. Pisaliśmy na ten temat w naszym ostatnim artykule o >>piecach do sauny wewnętrznej<<, jednak przypomnijmy raz jeszcze. Pod lupę bierzemy poziom temperatury i wilgotności sumujący się do 110, który w zależności od rodzaju sauny prezentuje się następująco:

  • sauny mokre – temperatura 70-90 °C oraz wilgotność 25-40%,
  • sauny suche – temperatura 90-110°C oraz wilgotność 10%,
  • sauny parowo-ziołowe – temperatura 45-65°C oraz wilgotność 40-65%.

 

Czy już wiesz, na jaki model się zdecydujesz?

 

jak dobrać saunę?

 

Sauna wewnętrzna – dobór materiałów

Wyobrażając sobie saunę wewnętrzną przed oczami, widzisz pomieszczenie, którego wnętrze wyścielone jest panelami drewnianymi. Dbając o doskonałą jakość naszej strefy SPA, warto, by ściany sauny wyłożone były od wewnątrz panelami z drewna świerkowego, jodłowego lub cedrowego, którego minimalna grubość wynosić będzie 12 mm. Ważnym elementem konstrukcji jest izolacja cieplna o grubości od 45-100 mm, do której stosuje się wełnę mineralną. Dobrze dobrana izolacja zagwarantuje nam krótki czas nagrzewania naszej sauny.

Jeżeli zdarza Ci się korzystać z sauny, to pewnie wiesz o tym, jak ważne jest zadbanie o konstrukcję podłogi, w której warto zastosować terakotę lub wykładzinę z tworzywa sztucznego. Pamiętaj także, by na podłogę położyć drewniane kratki, które ochronią Cię przed ślizganiem się, a także zadbać o odpowiedni odpływ wody. Jest to szczególnie istotny element w saunach parowo-ziołowych.

 

sauna - jakie materiały?

 

Sauna wewnętrzna – o czym warto pamiętać podczas montażu?

Chcesz poznać sekret sukcesu własnoręcznego zbudowania sauny wewnętrznej? Wystarczy, że dobrze wymierzysz miejsce instalacji sauny, dobierzesz odpowiednie materiały oraz sprzęty, które pozwolą Ci na stworzenie SPA marzeń! Zanim przejdziemy do poszczególnych etapów budowy sauny wewnętrznej, podamy Ci kilka wskazówek, dotyczących montażu.

Prawdopodobnie nawet w Twojej mikro łazience znajdzie się miejsce do zbudowania sauny – na rynku znajdziesz nawet taką o powierzchni 1,5 m2. Zastanów się jednak, czy na pewno będzie Ci w niej wygodnie? My polecamy, by w pomieszczeniu, w którym zainstalujemy saunę, jeden bok miał długość co najmniej 2 metrów, dzięki czemu będziemy mogli spokojnie się położyć i zrelaksować.

Warto pamiętać także o odpowiedniej wentylacji w saunie, dzięki czemu zapewnimy skuteczny dopływ świeżego powietrza, jak również odprowadzenie nadmiernego ciepła oraz wilgoci na zewnątrz. Więcej na temat wentylacji powiemy Ci w etapie instalowania otworów wentylacyjnych.

Na koniec jeszcze kilka słów o oświetleniu w saunie wewnętrznej. Nasza rada to instalacja opraw oświetleniowych z odpowiednio szczelnym koszem, który osłoni żarówkę. Delikatne, lekko przyciemnione oświetlenie należy instalować na ścianach, w odległości minimum 30 cm od sufitu, z dala od pieca. Ciekawy efekt wizualny może wprowadzić również oświetlenie pod ławkami.

Skoro tyle już wiesz, to przechodzimy do sedna, czyli etapów budowy sauny wewnętrznej.

 

budowa sauny - o czym należy pamiętać

 

Sauna wewnętrzna – budowa krok po kroku

1. Montujemy ściany

Na początek zabieramy się za układanie elementów ścian w odpowiedniej odległości, zaczynając od narożników.

2. Łączymy elementy ścian

Jeżeli wszystkie elementy są dobrze ustawione, łączymy poszczególne deski mocując je do tych zamontowanych wcześniej i scalamy całość metalowymi łącznikami.

3. Wiercimy otwory pod oświetlenie

Zastanów się raz jeszcze, w jakich miejscach planujesz instalować oświetlenie i w miejscach, w których umieszczone będą oparcia z podświetleniem, wywierć otwory i przeprowadź przewody elektryczne.

4. Montujemy ościeżnicę

Ościeżnica drzwi jest odrębnym elementem ściany, dlatego najpierw montujemy ją, a na koniec instalujemy drzwi.

5. Montujemy sufit

W przypadku sufitu sprawa wygląda identycznie jak w przypadku ścian. Połącz zatem poszczególne elementy sufitu i przymocuj je do siebie.

6. Przykręcamy wsporniki na ławki

Masz już przygotowaną konstrukcję sauny wewnętrzny. Teraz zabuduj jej wnętrze – do ścian przymocuj wsporniki, na których znajdą się ławki.

7. Przytwierdzamy ławki

Kolejnym zadaniem będzie przytwierdzenie oparć i osłon pod ławkami.

8. Mocujemy listwy wykończeniowe

Twoja sauna jest już prawie gotowa! Teraz zamocuj listwy wykończeniowe narożne oraz przysufitowe.

9. Zakładamy kratki wentylacyjne

Jak już wspomnieliśmy, wentylacja to bardzo ważny element sauny wewnętrzne. Zadbaj zatem o to, by w otworze wylotu powietrza, który przygotowany został wcześniej pod sufitem, zamocowana została kratka z regulacją.

10. Mocujemy osłony na światło

Zamontowałeś już klosz? Dodaj do niego ażurową osłonę, która delikatnie przyciemni oświetlenie.

11. Instalujemy stelaż do podtrzymania pieca

Zanim zamontujesz piec, przytwierdź do ściany stelaż podtrzymujący piec.

12. Montujemy piec

Wszystkie informacje na temat instalacji pieca do sauny przekazaliśmy już ostatnio. Na tym etapie ważne jest, byś kierował się instrukcjami producenta lub skorzystał z pomocy elektryka.

13. Zakładamy panel sterujący

Pamiętaj, że – o ile panel nie jest wbudowany w piec – powinien być on zamontowany na zewnątrz sauny.

14. Wypełniamy piec

Piec do sauny już masz, więc teraz możesz wypełnić go kamieniami. Powinny one przylegać do siebie i wystawiać około 5 cm nad górną krawędź pieca.

15. Zabezpieczamy drewno

Impregnacja drewna w saunie to podstawa do zachowania jej wytrzymałości i wieloletniej trwałości. Zabezpiecz ławki, osłony i oparcia specjalnym, wodoodpornym olejem.

16. Układamy kratki podłogowe

Wiesz już, jak ważne są kratki podłogowe, które uchronią nas przed poślizgnięciem się na podłodze sauny. Jest to ostatni etap budowy sauny, dlatego, jeśli już je ułożyłeś, nagrzej saunę przed pierwszym użyciem do temperatury 90 °C i pozostaw ją pracującą przez godzinę. W ten sposób usuniesz z sauny nieprzyjemny zapach nowości.

 

etapy budowy sauny wewnętrznej

 

Sauna wewnętrzna – koszty

Jeżeli myślisz, że budowa sauny wiązać się będzie z dużymi nakładami finansowymi, to jesteś w błędzie. Sauna o średnim standardzie: powierzchni 4m z , zastosowaniu dobrej jakości materiałów oraz standardowego pieca, może być zbudowana za około 6-7 tysięcy złotych. Jak wiadomo, koszt ten może być większy lub mniejszy – wszystko zależy od naszych preferencji oraz materiałów, których użyjemy.

 


Jeżeli cały czas czujesz, że nie wiesz, w jaki sposób zabrać się za budowę sauny, to prześlij na naszego maila info@epraktyk.pl dokładne wymiary pomieszczenia, w którym chcesz zamontować saunę, a my wycenimy jej koszt, a także prześlemy wszystkie niezbędne produkty z dokładnym instruktażem. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się  z nami pod numerem telefonu: 530 737 841, a odpowiemy na wszelkie pytania.