Biokominek to prawdziwy hit ostatnich lat jeżeli chodzi o walory wizualne, jak również niezwykłą funkcjonalność. Kominek ekologiczny to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy poszukują alternatywnego sposobu na ogrzanie pomieszczenia bez konieczności montażu tradycyjnego kominka, a co za tym idzie składowania drewna i obaw o bezpieczeństwo. Jakie są zalety i wady użytkowania biokominka? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego wyboru?

 

Czym jest biokominek? Wady i zalety użytkowania

 

Czym jest biokominek?

Biokominek to specjalny rodzaj kominka zasilany biopaliwem – etanolem, który jest bezwonny i nie wydziela żadnych trujących oparów, dzięki czemu w pełni bezpieczny dla otoczenia. Na rynku znajdziemy wiele modeli biokominków różniących się konstrukcją i wielkością, jednak spójną cechą jest ich funkcjonalność – mają stanowić element dekoracyjny naszego salonu i uzupełniać system grzejny pomieszczenia.

 

Zalety użytkowania biokominka

Niezaprzeczalnym atutem biokominka jest jego uniwersalność. Możemy go zamontować w niemal każdym pomieszczeniu – zarówno w domu, jak i w budynku mieszkalnym. Jest bardzo prosty w instalacji i mobilny, dzięki czemu jesteśmy w stanie umieścić go w dowolnym miejscu w naszym wnętrzu, a także przestawić go z miejsca na miejsce, gdy zmieni nam się pomysł na aranżację. Wybierać możemy spośród wolnostojących biokominków dekoracyjnych, biokominków do zabudowy, wiszących lub tych wyposażonych w specjalną szybę, która podwyższa bezpieczeństwo ich użytkowania.

Biokominki zostały zaprojektowane w taki sposób, by można było umieszczać w nich specjalne naczynia z olejkami eterycznymi, co daje nam możliwość stosowania aromaterapii w salonie. Dodatkowo, skutecznie poprawiają wilgotność powietrza w naszym pomieszczeniu, ponieważ jedynym produktem spalania biopaliwa jest para wodna.

Na koniec warto wspomnieć o najważniejszym – biokominek to niezwykle gustowna dekoracja naszego salonu, nadająca mu przytulny, a zarazem elegancki charakter. Co więcej, stanowi dodatkowe źródło ciepła, co docenimy z pewnością w okresie zimowym.

 

Wady użytkowania biokominka

Jak już wspomnieliśmy, biokominek możemy zamontować w niemal każdym pomieszczeniu, jednak pamiętać należy o tym, by było ono regularnie wietrzone. Podstawowym produktem spalania biopaliwa jest para wodna, jednak w procesie tym powstają także szczątkowe ilości szkodliwego dwutlenku węgla.

Jeżeli chodzi o samo biopaliwo, to jest to dosyć drogi rodzaj paliwa, w związku z czym eksploatacja biokominka jest droga w stosunku do tradycyjnego kominka. Przeciętnie, podczas 3 godzin pracy biokominka zużywamy około 1,5 litra biopaliwa (cena za 1 litr wynosi około 13 zł), co daje nam koszt około 5,5-8 zł na godzinę.

Biokominki charakteryzuje także mała moc grzewcza, dlatego też nie jesteśmy w stanie używać ich jako podstawowe źródło ogrzewania naszego pomieszczenia, a jedynie jako jego uzupełnienie.

 

Wady i zalety użytkowania biokominka

 

W jaki sposób wybrać idealny biokominek?

Na rynku znajdziemy różne modele biokominków, które różnią się przede wszystkim ceną. W związku z tym, przed podjęciem decyzji o wyborze biokominka musimy zastanowić się, jakie funkcje ma on pełnić w naszym pomieszczeniu i jakimi zasobami finansowymi dysponujemy. Dla najmniej wymagających polecamy małe biokominki o niewielkiej mocy, wykonane z tanich materiałów, które kupimy już za około 100 zł. Ich zadaniem będzie przede wszystkim pełnienie funkcji dekoracyjnych, jednak efekt wizualny z pewnością zaskoczy każdego.

Kominki średniej wielkości to koszt około kilkuset złotych i w tym przypadku wybierać już możemy spośród modeli wolnostojących, przeznaczonych do zabudowy lub wiszących. Tutaj również wszystko zależy od naszych preferencji i wymagań.

Najwyższy koszt to modele projektowane zgodnie  najnowszymi trendami, wykonane z najbardziej wytrzymałych materiałów i wyróżniające się dużą mocą. Dla tych osób, które pragną biokominek wykorzystywać jako dodatkowe ogrzewanie proponujemy model o średniej wielkości i mocy około 3-4 kW. Jeżeli natomiast planujemy stosować biokominek jako stały element systemu grzejnego, to wówczas warto skupić się na produktach profesjonalnych, czyli biokominkach grzejnych wiszących lub przeznaczonych do zabudowy.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu biokominka?

 


 Wybór biokominka do salonu to sprawa wymagająca niezbędnej wiedzy na temat jego funkcjonowania. W naszym sklepie znajdziecie Państwo bogatą ofertę biokominków, jak również akcesoriów, które pozwalają na komfortowe ich użytkowanie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z produktami, a w razie wątpliwości lub pytań – do kontaktu z nami!