Piękny, zadbany trawnik to wizytówka każdego posiadacza ogrodu. Może stanowi wyjątkowe, zielone tło dla roślin w naszym ogrodzie, a także stać się miejscem, w którym będziemy mogli się wylegiwać i spędzać czas z dziećmi. Utrzymanie go w nienagannym stanie wymaga jednak od nas sporych nakładów pieniężnych, czasowych, a co najważniejsze – nakładów pracy.

W jaki sposób zatem dbać o nasz trawnik, by cieszył oko i pozwalał na przyjemne chwile relaksu w ciepłe dni i wieczory?

 

Podlewanie

Podstawą pielęgnacji trawnika jest dobre podlewanie. Trawa musi być regularnie nawadniana, szczególnie w ciepłe, wiosenne i letnie dni.

Młoda trawa powinna być podlewana nawet dwa lub trzy razy dziennie, zwłaszcza w przypadku, gdy jest sucho i wietrznie. Gdy trawnik podrośnie, wówczas wystarczy podlewać go raz lub dwa razy w tygodniu. Najlepszym momentem dnia na nawadnianie trawnika jest ranek, kiedy to parowanie wody jest najmniejsze.

Podlewanie trawnika

Co najlepiej sprawdza się w przypadku nawadniania trawnika? Najprostszym rozwiązaniem jest wąż ogrodowy i zraszacz, jednak jeżeli planujemy zakup profesjonalnego sprzętu, to doskonale sprawdzi się w takiej sytuacji nowoczesny, automatyczny system nawadniania, który jest rewelacyjną opcją na te dni, kiedy nie ma nas w domu.

 

Koszenie

Regularnie i solidnie podlewana trawa będzie z dnia na dzień rosnąć coraz bardziej. Okres największego wzrostu trawnika to koniec kwietnia, maj oraz czerwiec. Im częściej będziemy ją przycinać, tym intensywniej będzie rosnąć i zachwycać gęstą i mocno zieloną strukturą.

Warto pamiętać o prostej zasadzie – trawa powinna być skraca wtedy, gdy jej liście nie zdążą jeszcze podwoić swojej długości, czyli średnio raz na tydzień lub dwa tygodnie. Najlepszym okresem na tego typu zabiegi są suche, jednak niezbyt upalne dni.

Młoda, niedawno zasiana trawa powinna być pierwszy raz skoszona o 1/3, gdy osiągnie wysokość 8-10 cm. Każde kolejne koszenie to już zmniejszanie jej wysokości do 5-7 cm, by móc cieszyć się jej pięknym i zdrowym wyglądem.

Sprzętem, po który sięgamy podczas koszenia jest tradycyjna kosiarka. Do celów prywatnych wybierane są najczęściej kosiarki elektryczne o niedużej mocy, jednak cechujące się cichą pracą.

 Koszenie trawy - kosiarka elektryczna

Nawożenie

Nie tylko nawadnianie i koszenie sprawia, że nasz trawnik jest piękny i intensywnie zielony. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także regularne nawożenie. W ten sposób dostarczymy naszej trawie najważniejszych dla niej makroelementów, czyli azot wpływający na wzrost, fosfor odpowiadający za rozwój korzeni, jak również potas regulujący gospodarkę wodną.

Jednym z najwygodniejszych nawozów przeznaczonych do trawników są te w formie granulek, które powinny być stosowane 3 razy w sezonie – na początku wiosny, gdy gleba zdąży rozmarznąć, w czerwcu oraz pod koniec sierpnia. Nawóz rozsypujemy na suchym i skoszonym trawniku, który następnie podlewamy.

 

Napowietrzanie

Na koniec ostatni z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych – dostarczanie korzeniom trawy tlenu. W tym celu wykonujemy czynności nazywane aeracją, podczas których powstają specjalne otwory lub nacięcia rozluźniające podłoże i umożliwiające dostęp wody, powietrza oraz nawozów bezpośrednio do korzeni.

W procesie napowietrzania znakomicie sprawdzają się tradycyjne widły lub grabie. Zabieg ten wykonujemy wiosną i na początku jesieni.

 

Jeżeli zadbaliśmy już o kondycję trawnika w naszym ogrodzie, to nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się beztroskimi chwilami spędzanymi na świeżym powietrzu. W jaki sposób najlepiej wykorzystać nasz trawnik? Oto trzy nasze propozycje:

 

1. Stojak na drewno GRAB 2

Idealny sposób na przechowywanie drewna na opał, którym będziemy ogrzewać nasz kominek w mroźne, zimowe wieczory.

Praktyczny stojak na drewno opałowe GRAB 2

2. Hamak DOUB

Ćwierkanie ptaków, lekkie promienie słońca na skórze i delikatne bujanie – czy trzeba dodawać coś więcej? :)

Stojak na stylowy hamak Doub

3. Jacuzzi ogrodowe VENUS

Na koniec najbardziej ekskluzywna propozycja. Jacuzzi to znakomity sposób na relaks w gronie znajomych, kiedy to pragniemy się w pełni rozluźnić i korzystać z uroków lata.

Jacuzzi ogrodowe SPA Venus marki Wellis