Przed Tobą prawdopodobnie jedna z najważniejszych decyzji w całym życiu – wybór własnych czterech kątów. Zaczynasz rozważać wszystkie „za” i „przeciw” kupna domu wolnostojącego, mieszkania w bloku lub domu szeregowego. Z pewnością zdążyłeś już zauważyć, że zakup każdej z nieruchomości ma swoje plusy i minusy. Niejednokrotnie kwestią zasadniczą jest cena i to właśnie ona skłania nas do podjęcia decyzji o tym, gdzie zamieszkamy. Dom wolnostojący, mieszkanie w bloku, czy może szeregówka – gdzie będzie nam się najlepiej mieszkało?

 

Dom, blok, czy szeregówka?

 

Przytulny dom jednorodzinny – zalety

Oczami wyobraźni widzimy nieduży dom jednorodzinny na uboczu miasta, z ogrodem i psiakiem biegającym wokół ogrodzenia. Wygląda na to, że posiadanie własnego domu jednorodzinnego to same plusy, do których z pewnością zaliczymy niczym nieskrępowaną przestrzeń i sąsiedztwo. Mamy własny ogródek z miejscem na grilla, na plac zabaw dla dzieci, na basen letnią porą i kąpiele w jacuzzi ogrodowym zimą.

Będąc posiadaczami domu jednorodzinnego nie musimy się martwić o prywatność – nie łączy nas z sąsiadami ani wspólna klatka schodowa, ani korytarz, ani też piwnica lub garaż. Nie przeszkadzają nam głośne imprezy u sąsiadów, ponieważ po prostu ich nie słyszymy. Możemy cieszyć się niczym niezakłóconą ciszą i spokojem.

Prócz ogrodu posiadamy również prywatne miejsce do parkowania – wiatę garażową lub garaż wolnostojący. Sami dbamy także o wygląd naszego domu – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Nikt nie decyduje za nas i nie wymusza aranżacji wnętrz i ogrodu według z góry ustalonych zasad.

 

Zalety mieszkania w domu jednorodzinnym

 

Dom jednorodzinny to także koszty

Niestety, największym minusem związanym z posiadaniem domu jednorodzinnego są kwestie finansowe. Na początek musimy liczyć się ze sporymi kosztami budowy domu, poczynając od zakupu działki pod budowę domu, poprzez koszt projektu domu, wynagrodzenie dla ekipy budowlanej, koszty materiałów budowlanych, a kończąc na urządzaniu domu (o najczęstszych błędach popełnianych podczas budowy domu warto poczytać tu: https://epraktyk.pl/blog/bledy-podczas-budowy-domu).

Kolejnym minusem posiadania własnego domu jednorodzinnego są wysokie koszty jego utrzymania. Musimy liczyć się z dużymi rachunkami za ogrzewanie, energię elektryczną i wodę. Niemniej istotne są koszty remontu – nasza nieruchomość wymagać będzie częstej modernizacji, a wszelkie opłaty związane z naprawami spoczywają na nas.

 

Minusy życia w domu jednorodzinnym

 

Mieszkanie w bloku – dlaczego warto?

Będąc zagorzałym miłośnikiem życia w wielkomiejskim gąszczu z pewnością zdecydujemy się na zakup mieszkania, najlepiej w dobrze skomunikowanej z centrum dzielnicy. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia poza miastem doceniają życie w blokowisku z uwagi na wiele czynników, do których zaliczyć należy przede wszystkim wspomnianą dobre skomunikowanie z centrum. Nie muszą się wówczas martwić o problemy z dojazdem do pracy, przedszkola, szkoły lub szpitala. W pobliżu osiedla znajdziemy także liczne sklepiki i bazarki, apteki, pocztę, banki. W wolnym czasie bez problemu możemy wybrać się do kina, restauracji lub na imprezę w klubie – wszystko to mamy w zasięgu ręki.

Obecnie, wiele osiedli jest monitorowanych i strzeżonych przez ochronę, w związku z czym nie musimy martwić się o nasze bezpieczeństwo. Również kwestia remontów jest tu załatwiona – wszelkie kwestie z tym związane spoczywają na wspólnocie osiedlowej, a koszty remontu pokrywane są z tzw. funduszu remontowego. Podobnie sprawa ma się z mediami – nie musimy przejmować się ani dostawą prądu, ani ogrzewaniem, ani wodą. Wszystko to mamy zapewnione zawsze po powrocie z pracy, a jedyne, o czym musimy pamiętać to regularne opłacanie rachunków.

Ostatnią zaletą jest cena - zakup mieszkania to znacznie mniejsza inwestycja w porównaniu do zakupu domu, w związku z czym znacznie większa ilość osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie.

 

Życie w blokowisku - dlaczego warto?

 

Mieszkanie w bloku – wady

To, co uważamy za plus życia w domu jednorodzinnym, w mieszkaniu okazuje się być minusem. Będąc posiadaczem własnego „M” mamy jedynie niewielki udział w prawach do gruntu, dlatego też mamy znikomy wpływ na wygląd terenów zielonych i zagospodarowanie osiedla.

Równie dokuczliwy jest tu hałas – musimy liczyć się z głośnym słuchaniem muzyki przez sąsiadów, płaczem dzieci nocą i weekendowymi imprezami studenckimi. Miłośnicy zwierząt również będą niepocieszeni – mieszkanie w bloku wiąże się z koniecznością wychodzenia z psem na spacer, bez możliwości wypuszczenia go do ogrodu, który mielibyśmy w naszym domu.

Mieszkanie w bloku to także ograniczona przestrzeń – dysponujemy znacznie mniejszą kuchnią, łazienką, przedpokojem. Z reguły nie możemy sobie pozwolić na garderobę, przestronny salon i dodatkowy pokój dla dziecka.

Na koniec kwestia, która nie zawsze, ale często staje się problematyczna – wysokość, czyli piętro, na którym mieszkamy. Nowe budynki wyposażone są w wygodne windy, jednak starsze blokowiska nie mają takiego luksusu. Rodzice małych dzieci i osoby niepełnosprawne z pewnością doskonale rozumieją, jak dużym problemem jest brak windy mieszkając w bloku.

 

Minusy życia w blokowisku

 

Szeregówka – miłe połączenie mieszkania w bloku i domu jednorodzinnego

Dom szeregowy to kompromis dla tych osób, które lubią spędzać czas z sąsiadami, jednak nie wyobrażają sobie życia w bloku. Możemy cieszyć się tu relaksem we własnym ogródku, a także własną piwnicą i strychem, gdzie z powodzeniem pomieścimy nasze rzeczy.

Zaletą szeregówki jest także niższy koszt ogrzewania w porównaniu do domu wolnostojącego, ze względu na ścisłe sąsiedztwo z pozostałymi domkami. Atutem jest także cena – jest ona znacznie niższa niż w przypadku domu jednorodzinnego, nie musimy się także martwić o budowę domu i koszty z nią związane.

Ostatnim, ale z pewnością ważnym plusem życia w szeregówce jest dobra lokalizacja. Z reguły położone są one w pobliżu centrum lub w miejscu z bardzo dobrym dojazdem do miasta. Znajdziemy tu także różne punkty usługowe, możemy mieć własny garaż i podjazd, więc nasze życie praktycznie niczym nie musi różnić się od tego w domu jednorodzinnym.

 

Życie w sąsiedztwie - dom szeregowy

 

Dom szeregowy – czy na pewno same plusy?

Czy na pewno życie w domu szeregowym jest pozbawione wad? Niestety, również i w tym przypadku znajdziemy minusy. Decydując się na zakup szeregówki musimy liczyć się z większym natężeniem ruchu w pobliżu domu, a także mniejszymi terenami zielonymi – nasz ogródek sprowadza się do wersji mini. Kolejnym problemem – podobnie jak w przypadku mieszkania w bloku – mogą być sąsiedzi, których codzienność staje się po części i naszą codziennością. Ostatnią sprawą jest kwestia oświetlenia – okna naszego domu wychodzą jedynie na dwie strony świata, przez co musimy liczyć się z koniecznością dodatkowego doświetlania wnętrz.

 

Minusy życia w szeregówce

 


Przedstawiliśmy Wam wszystkie rozwiązania – spokojne, aczkolwiek drogie życie w domu jednorodzinnym, wygodne, jednak ciasne życie w mieszkaniu, jak również komfortowe, jednak ściśle związane z sąsiadami życie w szeregówce. Która wizja jest Waszym zdaniem najciekawsza? My nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie – każde rozwiązanie czymś nas do siebie przyciąga. Jak wiadomo: „dobrze jest wszędzie tam, gdzie nas nie ma”. :)

Gdzie Wy zdecydowaliście się spędzić resztę Waszego życia? A może jesteście w trakcie podejmowania decyzji o miejscu, które stanie się Waszym wymarzonym gniazdkiem? Zapraszamy do dyskusji!