Decydując się na budowę domu musimy liczyć się z koniecznością poniesienia ogromnych nakładów finansowych – na kupno działki (więcej: https://epraktyk.pl/blog/wybor-dzialki-pod-budowe-domu/) oraz wszystkie prace związane z jego zbudowaniem (więcej: https://epraktyk.pl/blog/koszt-budowy-domu/). Niejednokrotnie okazuje się, że nie stać nas już stworzenie tradycyjnego, murowanego garażu z podjazdem. Wówczas świetną alternatywą staje się drewniana wiata garażowa, która skutecznie ochroni nasz samochód przed deszczem, a dodatkowo nie wygeneruje dużych kosztów. Jakie są koszty jej budowy i czy faktycznie warto się na nią zdecydować?

 

 Nowoczesna, drewniana wiata garażowa 

 

Wiata garażowa – zastosowanie

Wiaty garażowe pełnią jedną, zasadniczą funkcję – stanowią doskonałe zadaszenie dla naszego samochodu, chroniąc go przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, z którymi borykamy się przez cały rok. Doskonale zabezpieczy nasz pojazd przed słońcem, opadami deszczu lub śniegu, jak również pogłębiającą się korozją.

Wiata garażowa świetnie sprawdzi się także jako miejsce do przechowywania drewna opałowego, rowerów, jak również mebli ogrodowych (między innymi huśtawek i hamaków).

 

Drewniana wiata garażowa

Jeżeli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem, a przestrzeń garażowa jest znacząco ograniczona, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest postawienie drewnianej wiaty garażowej. Koszt gotowej wiaty drewnianej zaczyna się już od około 1 300 zł, natomiast te najdroższe możemy nabyć za kilkanaście tysięcy złotych. Co więcej, niezaprzeczalnym atutem jest możliwość wykonania jej samodzielnie – wystarczy zbić deski na dachu i postawić szkielet na drewnianych palikach.

Do stworzenia konstrukcji drewnianej wiaty garażowej wykorzystuje się z reguły lite drewno sosnowe lub świerkowe, które charakteryzuje wysoka trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Warto pamiętać także o impregnacji drewna, dzięki czemu nasza wiata stanie się jeszcze bardziej odporna na działanie wilgoci.

 

 Tania i praktyczna drewniana wiata garażowa

 

Alternatywa dla drewnianej wiaty garażowej

Jak już wspomnieliśmy, drewniane wiaty ogrodowe to najtańsze i najprostsze rozwiązanie wykorzystywane przez nas jako ochrona dla samochodu. Na rynku znajdziemy także inne rodzaje wiat garażowych, w tym te wykonane częściowo z PCV i częściowo z drewna, jak również produkty aluminiowe, które nie wymagają dodatkowej konserwacji i są niezwykle proste w montażu. Niestety, decydując się na ich wybór, musimy brać pod uwagę wysoki koszt jej nabycia.

Funkcjonalna wiata garażowa 

 

Odpowiadając na pytanie, czy warto zainwestować w drewnianą wiatę garażową, nasza odpowiedź może być jedna – jak najbardziej jesteśmy na TAK! Rewelacyjnie komponuje się z przestrzenią ogrodową, w której zostanie postawiona, jest bardzo trwała, a co najważniejsze – jej koszt jest naprawdę niski.

 

A na koniec trzy, naszym zdaniem niezbędne, dodatki do każdego ogrodu, które podkreślą jego wygląd i dodadzą funkcjonalności.

 

1. Regał na drewno kominkowe GRAB-1

Świetny patent na składowanie drewna opałowego, które wykorzystamy zimą do palenia w kominku. Ze względu na kompaktowy rozmiar, regał na drewno GRAB-1 świetnie sprawdzi się w wybudowanej przez nas drewnianej wiacie garażowej.

 Praktyczny regał na drewno kominkowe GRAB-1

2. Hamak ze stelażem Doub marki Timberplus

Nowoczesny, rewelacyjnie zaprojektowany hamak Doub w jednym z trzech kolorów: czerwonym, zielonym lub ecru, do którego dodano drewniany stelaż. Możemy go z powodzeniem przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie, a zimą przechowywać go w pokrowcu na meble ogrodowe w naszej wiacie garażowej.

Wygodny hamak Doub w trzech kolorach + drewniany stelaż

 

3. Palenisko ogrodowe Polandia

Znakomita propozycja dla miłośników grillowania w zaciszu własnego ogrodu. Palenisko wykonane z wysokogatunkowej blachy metalowej o podwyższonej wytrzymałości. Zimą możemy je przechowywać w drewnianej wiacie garażowej, latem natomiast rozpalać je w niej, nie martwiąc się o podmuchy wiatru.

Praktyczne palenisko ogrodowe Polandia 


 A co Wy wybraliście – tradycyjny, ceglany garaż, czy też drewnianą wiatę ogrodową? A może planujecie przed zimą zakupić jeszcze pergolę ogrodową lub podłogę tarasową? Zapraszamy do dyskusji!