Przyjęło się uważać, że decydując się na budowę domu jednorodzinnego powinien być to budynek murowany – stabilny i wytrzymały. W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzimy jednak od tradycyjnych rozwiązań i stawiamy na domy z bali, które bazują na technologii szkieletu drewnianego. Jaki jest koszt budowy domu z bali? Jakie są wady i zalety tego typu budownictwa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

 

Dom z bali - wady, zalety i koszty

 

Dom z bali – czy warto budować?

Niejednokrotnie dom z bali kojarzy nam się ze swego rodzaju wiejską zabudową, do czego przyczynia się zastosowanie bali drewnianych, doskonale wpisujących się w atmosferę wiejskich zakątków. Z pewnością jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną żyć w zgodzie z naturą.

W domu zbudowanym z drewna panuje korzystny dla jego mieszkańców mikroklimat. Drewno charakteryzują specyficzne zdolności neutralizowania jonów dodatnich wytwarzanych przez urządzenia elektryczne, niekorzystnych dla człowieka. W ten sposób zapewniamy sobie lepszą wydolność układu oddechowego, gwarancję zwiększonej koncentracji, a także głębszy, spokojny sen. Co więcej, warto wspomnieć także szybkim nagrzewaniu się drewna, co w prosty sposób oddaje energię do otoczenia.

Prócz właściwości ekologicznych, drewno charakteryzuje także bardzo dobra wytrzymałość. Dom z bali jest zatem w stanie służyć nam aż 100 lat, co pozwala na wieloletnie cieszenie się przyjemnym klimatem tworzonym w naszym wnętrzu.

 

Koszt budowy domu z bali

Domy z bali zachwycają swojskim wyglądem i specyficznym mikroklimatem, jednak warto zwrócić uwagę na to, że są one droższe w stosunku do tradycyjnych domów szkieletowych. Do ich zbudowania potrzebujemy dużych ilości drewna o dużych wymiarach, a sama ich budowa wymaga bardzo dużej wiedzy i precyzji, co wiąże się z zatrudnieniem odpowiednio wykwalifikowanych fachowców – wyspecjalizowanych firm oraz ekip cieśli. Ich zadaniem jest doradztwo podczas wyboru odpowiedniego projektu, a następnie jego adaptacja, przygotowanie drewna oraz sama budowa domu.

Na pierwszy rzut oka wszystkie domy z bali są do siebie podobne, jednak różni je rodzaj drewna, kształt bali i sposób docieplenia. Chcąc przedstawić szacunkowy koszt budowy domu z bali weźmy za przykład konstrukcję ścian z bali o przekroju 20,5x20,5 cm, a całkowitą powierzchnię użytkową domu na poziomie 156 m2. Za tego typu dom zapłacimy około 550 000 złotych, do czego doliczyć należy jeszcze budowę fundamentu, montaż wkładu kominkowego, koszty instalacji oraz białego montażu. Jak widać, cena ta nie należy do najniższych, jednak biorąc pod uwagę nasz komfort, wytrzymałość i uwarunkowania ekologiczne, to możemy mieć pewność, że koszty te są warte swej ceny.

Za wysoką ceną domu z bali stoi także czas budowy domu, który na przygotowanych uprzednio fundamentach wynosi około miesiąca.

 

Koszt budowy domu z bali

 

Dom z bali – całoroczne miejsce zamieszkania

Często słyszymy o tym, że domy z bali nie nadają się do użytku przez cały rok. Pragniemy jednak obalić ten mit, który naszym zdaniem mija się prawdą. Dom zbudowany z drewna niczym nie różni się od domu murowanego, czy też mieszkania w dużym bloku w mieście. Dom z bali jest w pełni bezpieczny i ciepły. Jesteśmy w stanie zamontować w nim wszystkie możliwe urządzenia elektryczne, poczynając od telewizora, a kończąc na różnego rodzaju alarmach. Jedyną różnicą pomiędzy domem ceglanym a drewnianym jest materiał i wygląd – tutaj ściany zbudowane będą z drewnianych bali.

 

Jakie drewno będzie najlepsze do budowy domu z bali?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o budowie domu z bali, to oprócz wyboru wykwalifikowanej ekipy specjalistów musimy zastanowić się nad wyborem budulca, a przede wszystkim skupić się na jego jakości. Wśród najlepszych jakościowo materiałów znaleźć można przede wszystkim świerk skandynawski o kilkudziesięcioletniej trwałości, ale także wysokiej cenie. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy domów z bali w Polsce zaliczamy sosnę, świerk i modrzew. Warto także pamiętać o tym, że grube bale – pomimo efektownego wyglądu – mogą pękać, dlatego też musimy liczyć się z nieustanną „pracą” konstrukcji pod wpływem zmian wilgotności i temperatury.

 

Jakie drewno będzie najlepsze do budowy domu z bali

 

Wady drewnianych konstrukcji

Warto zauważyć, że domy drewniane to nie tylko same korzyści. Pierwszą kwestią, która powinna zwrócić naszą uwagę jest lokalizacja. Teoretycznie, dom z bali można postawić wszędzie, jednak nie w każdej scenerii będzie się on dobrze prezentował. Tego typu konstrukcja najlepiej sprawdzi się w pobliżu jezior, górskich szczytów lub po prostu na obrzeżach miasta.

Kolejnym minusem jest sprawa związana z osiadaniem, czyli zmniejszeniem wysokości domu pod wpływem zmniejszeniem objętości drewna w trakcie wysychania, a także zgniatania bali pod naciskiem wyższych partii domu. Proces osiadania trwa do 5 lat, a w tym czasie wysokość ścian naszego domu może się zmniejszyć o około 6%. O tej kwestii musimy pamiętać przede wszystkim podczas montażu okien i drzwi, a także instalacji grzewczych i kanalizacyjnych.

 

Dlaczego warto zbudować dom z bali?

 

Domy z bali to bezapelacyjnie jedne z najpiękniejszych konstrukcji budowlanych, które zachwycają każdego miłośnika natury. Naszym zdaniem jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych domów ceglanych, która pomimo wysokiej ceny warta jest naszego zainteresowania.

 


 A jakie są Wasze odczucia jeżeli chodzi o budowę domu z bali? Warto, czy nie warto? Serdecznie zapraszamy do dyskusji!