Ciepłe promienie słońca jeszcze dają o sobie znać, a babie lato wciąż zachwyca pięknymi kolorami. Niestety, tuż za rogiem czeka na nas jesień – okres niezwykle pracowity dla ogrodników, którzy pragną przygotować swój ogród na nadchodzące przymrozki i pierwsze, zimowe dni. Przed nami jesienne porządki – w jaki sposób musimy zorganizować nasz ogród i przestrzeń, by wiosną móc cieszyć się pięknie rozkwitającą zielenią? Oto kilka naszych porad i inspiracji, w jaki sposób dzięki srebrnym kulom ogrodowym, jacuzzi ogrodowym i miejscom do przechowywania drewna wasz ogród może przybrać wyjątkowy charakter.

 

 Jesienne porządki w ogrodzie

 

Jesienne porządki na trawniku

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać w naszym ogrodzie przed zimą jest skoszenie całego trawnika. Warto mieć na uwadze, by ostatnie koszenie zostało wykonane w drugiej połowie października, a jego optymalna wysokość najlepiej, by była na poziomie około 4 cm. Niemniej istotna jest aeracja trawnika oraz dokładne oczyszczenie trawy z opadających liści, gałęzi i śmieci.

Narzędziami, w które warto się zaopatrzyć podczas tych czynności będą z pewnością kosiarka, grabie, specjalny odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy oraz aerator.

 

Prace ogrodowe jesienią - trawnik

 

Jesienne porządki z kwiatami

Jeżeli uporaliśmy się już z porządkami na trawniku, zabieramy się za porządki na rabatach – zarówno z roślinami jednorocznymi, jak również wieloletnimi. Nasze rabaty dokładnie oczyszczamy z roślin jednorocznych i chwastów, a następnie nawozimy je i przekopujemy, by mogły spokojnie oddychać przez zimę.

Rośliny wieloletnie przycinamy, oczyszczamy z uschniętych elementów i obficie podlewamy jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Warto również pamiętać o szczególnym zabezpieczeniu roślin wrażliwych na mrozy i silne porywy wiatru. Należy je dokładnie osłonić, jednak nie powinno się robić tego zbyt wcześnie. Najlepszym okresem na tego typu prace są dni, w których pojawiają się pierwsze przymrozki.

 

Jesienne porządki z drzewami i krzewami

Prace związane z przycinaniem drzew i krzewów powinny być tak naprawdę pierwszymi czynnościami, które wykonuje się bardzo wczesną jesienią, gdy rosną na nich jeszcze liście. W ten sposób uchronimy drzewa i krzewy przed wycinaniem zdrowych gałęzi. Cienkie gałęzie przycinamy zwykłym sekatorem, natomiast do tych grubszych warto wykorzystać piłę ogrodową.

 

Jesienne porządki z drzewami i krzewami

 

Jesienne porządki z meblami ogrodowymi

Czas, w którym mogliśmy beztrosko wylegiwać się na leżaku zdecydowanie musi chwilowo odejść w zapomnienie. Obecnie, meble ogrodowe wykonane są z takich materiałów, które znakomicie radzą sobie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, jak również zimą. Warto jednak zaopatrzyć się w pokrowce na meble ogrodowe, które będą stanowić dla nich dodatkową ochronę przed mrozem i śniegiem. O tym, w jaki sposób wybrać pokrowce na meble ogrodowe możecie poczytać tutaj: https://epraktyk.pl/blog/jaki-pokrowiec-ogrodowy/.

 

Wygląda na to, że jesienne porządki w naszym ogrodzie dobiegają końca. Ostatnim etapem niech zatem będzie odpowiednia organizacja przestrzeni i zadbanie o to, by ogród nabrał pięknego, jesiennego charakteru. Mamy dla Was trzy propozycje, które zdecydowanie skradły nasze serca.

 

1. Regał na drewno kominkowe GRAB-1

Różnego rodzaju stojaki  na drewno to idealny patent na to, by w naszym ogrodzie zapanował ład i porządek, a drewno mogło być przechowywane w jednym miejscu. Regał na drewno kominkowe GRAB-1 to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu możemy przechowywać do 0,5 m3 drewna na opał. Charakteryzuje go nowoczesny design, stabilna konstrukcja i niezwykła łatwość w montażu. O tym, w jaki sposób wybrać regał na drewno kominkowe warto poczytać tutaj: https://epraktyk.pl/blog/regal-na-drewno-opalowe/.

Stojak na drewno kominkowe GRAB-1

 

2. Srebrne kule ogrodowe - luksusowa dekoracja ogrodowa

Srebrne kule ogrodowe to idealny dodatek aranżacyjny do każdej przestrzeni, w której pragniemy, by zapanował nowoczesny, ekskluzywny wystrój. Wykonane zostały z wysokogatunkowego metalu, który oferuje spektakularny efekt reflexu/odbicia. W zestawie otrzymamy trzy srebrne kule ogrodowe o różnej średnicy: 60 mm, 100 mm oraz 200 mm.

Dobrze dobrane kule ogrodowe powinny przede wszystkim zdobić naszą przestrzeń, w związku z czym warto, by były wykonane z jak najlepszych materiałów – odpornych na zmienne warunki atmosferyczne i wytrzymałych, dzięki czemu przetrwają w nienaruszonym stanie przez lata. Kule ogrodowe powinny mieć także uniwersalny design tak, by móc łączyć je w dowolne kombinacje i umieszczać w dowolnym miejscu.

Srebrne kule ogrodowe do aranżacji ogrodu

 

3. Pluto – relaksacyjne jacuzzi z mocnym masażem

Na koniec najbardziej luksusowy dodatek do naszego ogrodu – jacuzzi ogrodowe z hydromasażem Pluto, które zaprojektowała marka Wellis. Gwarantuje przyjemne doznania podczas ciepłej kąpieli z bąbelkami, z której może korzystać równocześnie aż pięć osób. Z pełną ofertą jacuzzi ogrodowych zapoznać się można tutaj: https://epraktyk.pl/akcesoria-ogrodowe/jacuzii-wanny-ogrodowe.html.

Relaksacyjne jacuzzi ogrodowe Pluto 

 

Jak sami widzicie, ogród jesienią wcale nie musi być smutny i brzydki. Dzięki zaledwie kilku sprytnym patentom możemy zaprowadzić w nim ład i porządek. Korzystajmy zatem z ostatnich promieni ciepłego, październikowego słońca i z uśmiechem na twarzy wyczekujmy zimy!

 


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą akcesoriów ogrodowych dostępnych w naszym sklepie: https://epraktyk.pl/akcesoria-ogrodowe.html